Szczyrk – jedna z najpiękniejszych miejscowości turystycznych Beskidu Śląskiego, chętnie odwiedzana przez cały rok. Jeśli i ty w najbliższym czasie zamierzasz w nim spędzić kilka dni, sprawdź, co warto zobaczyć, jakie trasy wybrać na piesze wędrówki i gdzie się zatrzymać, by zapewnić sobie maksimum wygody.
Szczyrkowskie atrakcje dla każdego
Szczyrk to miasto mocno zróżnicowane pod względem atrakcji, tak by umożliwić udany wypoczynek każdemu: dzieciom, dorosłym, mniej i bardziej aktywnym. Nie da się jednak ukryć, że przez wzgląd na położenie geograficzne, główny nacisk położono w nim na sport i rekreację, a co za tym idzie – odpowiednie przygotowanie infrastruktury do wypoczynku na świeżym powietrzu. Ponad 40 km tras narciarskich, wspólny skipass, trzy duże ośrodki sportowo-rekreacyjne, kolejki i wyciągi – to wszystko czeka na miłośników jazdy na nartach i na desce. Prócz tego dostępne są trasy biegowe i rowerowe, a z miasta wychodzi mnóstwo szlaków.
Ponadto na terenie miasta działają parki linowe oraz wypożyczalnie rowerów i pojazdów do jazdy w terenie (sporo z nich działa tuż przy obiektach noclegowych). Co więcej, w wielu hotelach goście mają do dyspozycji basen, strefę wellness, SPA, boiska sportowe i korty tenisowe, a dzieci place zabaw i figloraje, gdzie mogą szaleć do woli.
W mieście nie brak też ładnych miejsc do zwiedzania. Wśród wielu z nich na szczególną uwagę zasługują:
Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego – obejmuje pasmo Czantorii i Baraniej Góry, a jego najwyższy punkt to Skrzyczne. Przez park przechodzi najdłuższy szlak górski w kraju (ma aż 500 km długości!), zaś na sam obszar parku dotrzeć można od wschodniej strony m.in. szlakiem zielonym. W jego obrębie wydzielonych jest 7 rezerwatów, gdzie można podziwiać chronione gatunki zwierząt i roślin, w tym m.in. rysie i wilki.
Plac św. Jakuba – znajduje się w samym centrum Szczyrku, a prowadzi do niego miejski deptak usytuowany tuż nad rzeką Żylicą. Plac jest obszerny i wyposażony w liczne ławki, na których można przysiąść i odpocząć. Sielski klimat wprowadzają też strumień i fontanna. Wspominany o nim nie bez powodu – to teren, gdzie w sezonie odbywają się imprezy kulturalne. Na co dzień z kolei świetnie spisuje się jako miejsce spacerów i do jazdy na rolkach. W pobliżu funkcjonują lokale gastronomiczne.
Kompleks Skalite – w jego skład wchodzą trzy obiekty: mała, średnia i normalna skocznia, na których regularnie odbywają się treningi i zawody w skokach narciarskich. Kompleks zlokalizowany jest na północnym stoku szczytu Skalite leżącego w paśmie Baraniej Góry.
Kościół św. Jakuba Apostoła – zabytkowa świątynia powstała w latach 1979-1800, leżąca na Szlaku Architektury Drewnianej. Sanktuarium wzniesiono w konstrukcji zrębowej i pokryto gontami. Ma prostokątną nawę i węższe prezbiterium. Jest orientowany, a największe wrażenie robi jego barokowe wnętrze. W centralnej części znajdują się trzy ołtarze: główny z figurami świętych Jakuba, Piotra i Stanisława Kostki oraz dwa boczne: Serca Pana Jezusa i św. Jana Nepomucena. Prócz nich podziwiać można drewnianą ambonę, kamienną chrzcielnicę oraz XIX – wieczne stacje drogi krzyżowej.
Bator Art Gallery (Beskidzka Galeria Sztuki) – miejsce, które powinni odwiedzić miłośnicy sztuki. To jedna z największych prywatnych galerii sztuki współczesnej w kraju. Prezentuje prace lokalnych artystów (obrazy, ceramika, rzeźby, grafiki, dzieła ze szkła artystycznego). Regularnie odbywają się tam spotkania autorskie, koncerty i wydarzenia kulturalne. Co dwa lata organizowana jest też największa w Polsce wystawa magicznego realizmu „Magical Dreams”.
Polecane szczyty i trasy
Najpiękniejsze szczyty w Szczyrku? Bez wątpienia Skrzyczne, Malinowska Skała i Klimczok. Na każdy z nich dotrzecie bezpośrednio z miasta. Na Skrzyczne prowadzi m.in. szlak niebieski, zielony i czerwony wychodzące z centrum miasta, niemniej na górę można wyjechać też kolejką. Z kolei na Malinowską Skałę dostaniecie się popularnym szlakiem czerwonym wychodzącym z Przełęczy Salmopolskiej, jednak miejcie na względzie, że jest on dość wymagający. Natomiast na Klimczok prowadzi bardzo widokowy szlak niebieski, rozpoczynający się w centrum.
Jeżeli jednak marzy wam się dłuższa wyprawa, rozważcie Orlą Pętlę. Trasa biegnie od Centrum Kongresu i Rekreacji Orle Gniazdo przez m.in. Przełęcz Karkoszczonkę, Kotarz, Przełęcz Salmopolską, Malinowską Skałę, Małe Skrzyczne i Skrzyczne, a kończy w punkcie startu. Jest to jednak wędrówka tylko dla doświadczonych piechurów, gdyż liczy ponad 25 km długości.
Gdzie się zatrzymać: hotel, pensjonat czy apartament w Szczyrku?
Tu wiele zależy od waszych oczekiwań, preferencji i budżetu, jakim dysponujecie. W bazie noclegowej znajdziecie m.in. domki wczasowe, pensjonaty, hotele i apartamenty. Jeśli cenicie sobie przestrzeń i wygodę, najlepszym wyborem będzie apartament w Szczyrku. W przypadku chęci korzystania z atrakcji na miejscu, takich jak basen, sauna czy pokój zabaw dla dzieci idealnym wyborem będzie hotel (choć coraz popularniejsze staje się zapewnianie dostępu do nich także gościom apartamentów). Poza tym zatrzymać możecie się w domkach wczasowych i pensjonatach, gdzie pobyt jest tańszy, jednak nie zapewnia tak dużych wygód i tylu udogodnień, jakie czekają w droższych miejscach noclegowych.
Artykuł sponsorowany.