Sprawdź jakie wycieczki, ciekawe miejsca oraz atrakcje turystyczne proponuje dla rodzin z dziećmi.

Góry Towarne. Miejsce z pięknym widokiem na Olsztyn.

Góry Towarne, Jura Krakowsko-Częstochowska

Jurajski Olsztyn jest miejscowością turystyczną, do której (ze względu na zamek) w każdy pogodny weekend przybywa mnóstwo osób. Dzisiaj chciałbym zaproponować spacer do znajdującego się w okolicy, ale zdecydowanie mniej zatłoczonego miejsca. Położone jest tylko 3 km na północ od Olsztyna, tuż przed miejscowością Kusięta (można kierować się czerwonym Szlakiem Orlich Gniazd).

Miejsce, o którym piszę, nosi nazwę Góry Towarne. Są to właściwie dwa wzgórza z malowniczymi skałkami. W odróżnieniu od opisywanych wcześniej Sokolich Gór, Góry Towarne nie są porośnięte drzewami. Mimo to udało mi się zrobić kilka ładnych ujęć.

Krótki spacer piaszczystą ścieżką i docieramy na rozległą polanę, która znajduje się pomiędzy oboma wzgórzami. Polana jest świetnym miejscem na biwak czy grilla.

Po krótkim odpoczynku ruszamy na południe, żeby zdobyć Góry Towarne Małe. Podejście jest bardzo łatwe, a odległości niewielkie. Mijamy skałki Bałwanek, Kogutek i Przekładaniec, często wykorzystywane do wspinaczki.

Skałki: Przekładaniec, Kogutek, Bałwanek
Skałki w Górach Towarnych Małych: Przekładaniec, Kogutek i Bałwanek

Po drugiej stronie wreszcie widok na Zamek w charakterystyczną wieżą. Widać również kościół pw. św. Jana Chrzciciela oraz większość zabudowań w Olsztynie.

Reklamy

Panorama Olsztyna na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Panorama Olsztyna na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

W latach 90. gdy na terenie zamku odbywały się pokazy fajerwerków, właśnie z tego miejsca był prawdopodobnie najlepszy widok.

Gdy mamy jeszcze trochę czasu warto wrócić i pochodzić po drugim ze wzgórz, czyli Górach Towarnych Dużych. Oprócz skałek wapiennych znajdują się tam jaskinie Niedźwiedzia i Dzwonnica. Według przewodników stanowią jedną całość o długości około 170 metrów.

Góry Towarne, Jura Krakowsko-Częstochowska
Po udanym spacerze czas wracać do domu
Reklamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Komentarz do “Góry Towarne. Miejsce z pięknym widokiem na Olsztyn.”