Sprawdź moje propozycje wycieczek, ciekawe miejsca oraz atrakcje turystyczne dla rodzin z dziećmi

Góry Towarne. Miejsce z pięknym widokiem na Olsztyn.

Góry Towarne, Jura Krakowsko-Częstochowska

Jurajski Olsztyn jest miejscowością turystyczną, do której (ze względu na zamek) w każdy pogodny weekend przybywa mnóstwo osób. Dzisiaj chciałbym zaproponować spacer do znajdującego się w okolicy, ale zdecydowanie mniej zatłoczonego miejsca. Położone jest tylko 3 km na północ od Olsztyna, tuż przed miejscowością Kusięta (można kierować się czerwonym Szlakiem Orlich Gniazd).

Nieoczywiste miejsce na Jurze

Miejsce, o którym piszę, nosi nazwę Góry Towarne. Są to właściwie dwa wzgórza z malowniczymi skałkami. W odróżnieniu od opisywanych wcześniej Sokolich Gór, Góry Towarne nie są porośnięte drzewami. Mimo to udało mi się zrobić kilka ładnych ujęć.

Krótki spacer piaszczystą ścieżką i docieramy na rozległą polanę, która znajduje się pomiędzy oboma wzgórzami. Polana jest świetnym miejscem na biwak czy grilla. Odpoczynek i ruszamy na południe, żeby zdobyć Góry Towarne Małe. Podejście jest bardzo łatwe, a odległości niewielkie. Mijamy skałki Bałwanek, Kogutek i Przekładaniec, często wykorzystywane do wspinaczki.

Skałki: Przekładaniec, Kogutek, Bałwanek
Skałki w Górach Towarnych Małych: Przekładaniec, Kogutek i Bałwanek

Zamek w Olsztynie

Po drugiej stronie wreszcie widok na olsztyński zamek w charakterystyczną wieżą. Widać również kościół pw. św. Jana Chrzciciela oraz większość zabudowań w Olsztynie.

Panorama Olsztyna na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Panorama Olsztyna na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

W latach 90. gdy na terenie zamku odbywały się pokazy fajerwerków, właśnie z tego miejsca był prawdopodobnie najlepszy widok.

Reklamy

Gdy mamy jeszcze trochę czasu warto wrócić i pochodzić po drugim ze wzgórz, czyli Górach Towarnych Dużych. Oprócz skałek wapiennych znajdują się tam jaskinie Niedźwiedzia i Dzwonnica. Według przewodników stanowią jedną całość o długości około 170 metrów. Po udanym spacerze czas wracać do domu.

Góry Towarne, Jura Krakowsko-Częstochowska
Reklamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Komentarz do “Góry Towarne. Miejsce z pięknym widokiem na Olsztyn.”