Sprawdź moje propozycje wycieczek, ciekawe miejsca oraz atrakcje turystyczne dla rodzin z dziećmi

Jaka jest temperatura wody w termach? Odpowiadamy na jedno z najczęściej zadawanych pytań

Jaka jest temperatura wody w termach? Odpowiadamy na jedno z najczęściej zadawanych pytań

Czym różnią się baseny termalne od zwykłych? Większość z nas odpowie, że temperaturą wody – i jest to prawda. Na termy wybieramy się głównie w celu przyjemnego spędzenia czasu we dwoje czy z całą rodziną, no i oczywiście wygrzania się. Dlatego takie kompleksy przeżywają oblężenie w okresie zimowym, kiedy to jesteśmy już bardzo zmęczeni niskimi temperaturami, brakiem słońca i byle jaką pogodą. W tym artykule pochylamy się nad tematem, który interesuje praktycznie każdą osobę wybierającą się do kompleksu termalnego. Zdradzamy, jaka jest temperatura wody w termach.

Czy wodę termalną się podgrzewa?

Na początek rozprawimy się z popularnym mitem na temat kompleksów termalnych w Polsce. Wiele osób, zwłaszcza tych tylko teoretyzujących, uważa, że woda termalna to trochę chwyt marketingowy, ponieważ i tak trzeba ją podgrzewać.

Jest to daleko idące uogólnienie, mogące oczywiście wynikać ze złych doświadczeń. Pamiętajmy, że termy termom nierówne. W myśl przepisów woda termalna to woda podziemna, która na wypływie z ujęcia ma temperaturę nie mniejszą niż 20 stopni Celsjusza.

Oczywiście są kompleksy basenowe zasilane wodą o znacznie wyższej temperaturze, co wymusza jej schładzanie przed napuszczeniem do basenów, aby można było z niej bezpiecznie i komfortowo korzystać. Takich obiektów termalnych szukaj przede wszystkim na Podhalu, a naszą rekomendacją podzielimy się pod koniec artykułu.

Temperatura wody różni się w zależności od basenu

Temperatura wody termalnej jest ściśle uzależniona od głębokości występowania poszczególnych poziomów wodonośnych, gęstości ziemskiego strumienia cieplnego oraz właściwości termicznych skał (zwłaszcza ich przewodnictwa cieplnego).

Reklamy

Właśnie dlatego ten parametr praktycznie nigdy nie jest identyczny w różnych kompleksach basenowych, zwłaszcza oddalonych od siebie o wiele kilometrów.

Co więcej, temperatura wody termalnej może się różnić nawet w obrębie tego samego obiektu basenowego. Woda pozyskiwana z głębokiego źródła jest schładzana przed napuszczeniem jej do konkretnego basenu. Ostateczna temperatura zależy od tego, czy jest to basen przeznaczony do celów terapeutycznych, leczniczych czy relaksacyjnych i rekreacyjnych.

Przykładowo: w Termach BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej temperatura wody w basenach waha się od 30 do 38 stopni Celsjusza.

Korzyści z kąpieli w ciepłej wodzie termalnej

Najbardziej pożądaną korzyścią jest oczywiście możliwość wygrzania zmarzniętego ciała. Kąpiele w gorącej wodzie termalnej są niezwykle przyjemne, pozwalają się totalnie odprężyć, usunąć napięcie mięśniowe i oczyścić przemęczoną głowę, zapominając na chwilę o problemach dnia codziennego.

Woda termalna ma doskonały skład, dlatego kąpiele w niej pozwalają uzupełnić niedobory składników mineralnych, również w formie inhalacji. To znakomita forma terapii uzupełniającej w przypadkach np. chorób górnych i dolnych dróg oddechowych, chorób o podłożu reumatycznym, problemów z układem sercowo-naczyniowym, osłabionej odporności, zaburzeń psychicznych czy chorób wieku starczego.

Więcej o właściwościach zdrowotnych ciepłej wody termalnej możesz przeczytać w artykule na stronie https://www.termybukovina.pl/blog/temperatura-wody-w-termach-bukovina-optymalna-na-potrzeby-tak-kuracji-jak-i-relaksu.

Wybierz się termy z bardzo ciepłą wodą!

To zrozumiałe, że wybierając się na termy, zwłaszcza kilkaset kilometrów od domu, nie chcesz ryzykować kąpieli w chłodnej wodzie. W końcu oczekujesz relaksu i wygrzania całego ciała. Dlatego skorzystaj z naszej rady i postaw na pewniaka.

Jednym z najlepiej ocenianych kompleksów basenowych zasilanych wodą termalną są Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej. To nowoczesny obiekt składający się z łącznie kilkudziesięciu basenów, strefy saun, strefy Wellness czy efektownych zjeżdżalni i strefy dziecięcej.

Termy BUKOVINA pozyskują wodę termalną z własnego ujęcia znajdującego się na głębokości aż 2400 metrów. Jest to woda najwyższej jakości, zawierająca aż 28 najcenniejszych składników mineralnych, o bardzo wysokim stopniu mineralizacji. Na wypływie z ujęcia woda ma temperaturę 64,5 stopnia Celsjusza, stąd nie trzeba jej dodatkowo podgrzewać, a wręcz wymaga schładzania do temperatury między 30 a 38 stopni Celsjusza, w zależności od konkretnego basenu. To pozwala każdemu znaleźć strefę dla siebie i zażyć upragnionego relaksu.

Termy BUKOVINA znajdują się w urokliwej Bukowinie Tatrzańskiej, w otulinie Tatrzańskiego Parku Narodowego, zaledwie kilkanaście minut jazdy od Zakopanego. Z pełną ofertą atrakcji tego kompleksu możesz się zapoznać na stronie internetowej https://www.termybukovina.pl/.

Artykuł sponsorowany.

Reklamy