Menu

Klasztor Jasna Góra. Widok z wieży, panorama Częstochowy

Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze jest niewątpliwie największą atrakcją turystyczną Częstochowy. O znajdującej się w klasztorze Kaplicy Cudownego Obrazu oraz samym obrazie Czarnej Madonny słyszał chyba każdy z nas. W dzisiejszym wpisie chciałbym przedstawić mnie duchowy, ale również rzucający się w oczy symbol Jasnej Góry, czyli jej wysoką na ponad 100 metrów wieżę. Zapraszam do galerii zdjęć z panoramą Częstochowy.

Jasna Góra: wieża bazyliki
Jasnogórska wieża
Jasna Góra, klasztor o. Paulinów
Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze
Klasztor Jasna Góra w Częstochowie
Klasztor Jasna Góra w Częstochowie

Wieża Jasnogórska

Jasnogórska wieża znajduje się w zachodniej cześć bazyliki. Wejście zlokalizowane jest w przejściu z dziedzińca głównego do dziedzińca przed Kaplicą Cudownego Obrazu. Z moich informacji wynika, że wieża udostępniona jest dla zwiedzających od kwietnia do listopada w godzinach od 8 do 16. Jednak w przypadku złych warunków atmosferycznych może być nieczynna [1].

Ogólnodostępne są dwa tarasy widokowe. Na pierwszy z nich dostaniemy się po pokonaniu około 170 schodów (około 1/4 wysokości). Aby dostać się na drugi z tarasów, który znajduje się w połowie wysokości wieży, trzeba pokonać około 300 stopni.

Z jasnogórskiej wieży widać właściwie całe miasto. Wykonałem po kilka fotografii w każdym kierunku. Na początek kierunek wschodni, czyli centrum Częstochowy.

Spis treści

Centrum Częstochowy. Aleja Najświętszej Maryi Panny

Na pierwszym planie główna, reprezentacyjną ulica Częstochowy — aleja Najświętszej Maryi Panny. Aleja została wytyczona na początku XIX wieku. Obecnie łączy częstochowskie Stare Miasto, Śródmieście i dzielnicę Podjasnogórską. Na horyzoncie u podnóża komina nieczynnej elektrowni widać zabytkowy kościół pw. św. Zygmunta. Jest to kościół parafialny najstarszej parafii w Częstochowie.

Po prawej stronie na zdjęciu znajduje się bazylika archikatedralna Świętej Rodziny wybudowaną na początku XX wieku. Sprawne oko dostrzeże również wieżę zabytkowego ratusza zlokalizowanego przy placu Wł. Biegańskiego z charakterystyczną szklaną kopułą.

Częstochowa, al. NMP. Panorama Częstochowy
Aleja Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie
Wieża Jasnogórska, atrakcja Częstochowy
Na jasnogórskiej wieży w Częstochowie
Częstochowa, widok z wieży Jasnej Góry

Częstochowskie dzielnice Tysiąclecie oraz Północ

Kolejne zdjęcia przedstawiają zabudowania dzielnic: Tysiąclecie oraz Północ. U góry w samym centrum widać kościół pw. św. Wojciecha. Poniżej największy budynek mieszkalny Częstochowy, tzw. mrówkowiec (aleja. Armii Krajowej 66). Na zdjęciach znalazły się również zabudowania Politechniki Częstochowskiej oraz akademiki Maluch, Skrzat i Herkules (trzy wieżowce w centrum kadru).

Częstochowa, panorama miasta :: Tysiąclecie, Północ
Panorama Częstochowy, dzielnice Tysiąclecie i Północ
Klasztor Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie
Widok z wieży jasnogórskiej. Częstochowa
Panorama Częstochowy. Widok z Jasnej Góry
Częstochowa, panorama miasta

Parkitka i Grabówka

Następne w kolejności zdjęcia pokazują, jak wygląda Częstochowa w kierunkach północnym i północno-zachodnim. Tradycyjnie najbardziej charakterystycznym budynkiem jest kościół. Tym razem jest to kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Tuż za nim widać wybudowane w latach 80. osiedle Parkitka. Grabówka (po lewej stronie poniższego zdjęcia) zabudowana jest w większości niskimi budynkami jednorodzinnymi.

Częstochowa, atrakcje turystyczne. Widok z wieży na Jasnej Górze
Częstochowa

Bastion św. Barbary

Wokół Jasnej Góry wzniesiono mury obronne. W każdym z czterech narożników znajdują się bastiony. Na zdjęciu bastion św. Barbary. W jego wnętrzu powstaje (a może już powstała) kaplicę Golgoty Wschodu. O tym projekcie słyszałem już kilka razy, ale jeszcze nie miałem okazji zobaczyć go na własne oczy.

Bastion św. Barbary (Lubomirskich). Jasna Góra
Bastion św. Barbary (Lubomirskich). Jasna Góra

Widok w kierunku zachodnim. Na pierwszym planie po prawej stronie widać parking przed Domem Pielgrzyma. Na horyzoncie niska zabudowa częstochowskiej dzielnicy Lisiniec.

Bastion św. Barbary (Lubomirskich). Jasna Góra

Częstochowa, dzielnice południowe

Poniższa fotografia przedstawia bastion św. Jakuba z pomnikiem o. Augustyna Kordeckiego. Dalej widzimy park im. Stanisława Staszica. W samym centrum fotografii po lewej stronie od najwyższego z kominów widać zarys zamku w Olsztynie.

Jasna Góra - Bastion św. Jakuba. Częstochowa
Panorama Częstochowy

Wydaje mi się, że na powiększeniu zamek widać znacznie lepiej.

Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie, widok z wieży jasnogórskiej w Częstochowie

Wewnątrz wieży jasnogórskiej

Na koniec kilka zdjęć z wnętrza wieży. Jak widać, klatkę schodową tworzą stabilne, stalowe schody wewnątrz ceglanej konstrukcji. Wydaje mi się, że mimo sporej wysokości wieży każdy sobie z tymi schodami poradzi. Większym wyzwaniem jest jedynie początkowy fragment (nieznajdujący się na zdjęciach) z krętymi ciasnymi schodkami. Na szczęście ten odcinek jest stosunkowo krótki.

Schody we wnętrzu wieży na Jasnej Górze
Jasna Góra. Ceglane wnętrze wieży.
Wieża sanktuarium na Jasnej Górze. Zegar.
Mechanizm zegara na jasnogórskiej wieży

[1] Będąc na Jasnej Górze, w dniu 23 kwietnia 2022 r. przeczytałem, że wejście na wieże nie jest obecnie możliwe. Drogi czytelniku, jeżeli chcesz mieć pewną informację dot. godzin otwarcia, sugeruje bezpośredni kontakt z informacją klasztoru. Artykuł powstał wiosną 2022 r., jednak wszystkie fotografie zostały wykonane jeszcze przed pandemią.

Widok z jasnogórskiej wieży

Poniżej film przedstawiający panoramę Częstochowy z marca 2023 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.