Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze jest niewątpliwie największą atrakcją turystyczną Częstochowy. O znajdującej się w klasztorze Kaplicy Cudownego Obrazu oraz samym obrazie Czarnej Madonny słyszał chyba każdy z nas. W dzisiejszym wpisie chciałbym przedstawić mnie duchowy, ale również rzucający się w oczy symbol Jasnej Góry, czyli jej wysoką na ponad 100 metrów wieżę. Zapraszam do galerii zdjęć z panoramą Częstochowy.
Wieża Jasnogórska
Jasnogórska wieża znajduje się w zachodniej cześć bazyliki. Wejście zlokalizowane jest w przejściu z dziedzińca głównego do dziedzińca przed Kaplicą Cudownego Obrazu. Z moich informacji wynika, że wieża udostępniona jest dla zwiedzających od kwietnia do listopada w godzinach od 8 do 16. Jednak w przypadku złych warunków atmosferycznych może być nieczynna [1].
Ogólnodostępne są dwa tarasy widokowe. Na pierwszy z nich dostaniemy się po pokonaniu około 170 schodów (około 1/4 wysokości). Aby dostać się na drugi z tarasów, który znajduje się w połowie wysokości wieży, trzeba pokonać około 300 stopni.
Z jasnogórskiej wieży widać właściwie całe miasto. Wykonałem po kilka fotografii w każdym kierunku. Na początek kierunek wschodni, czyli centrum Częstochowy.
Spis treści
- Centrum Częstochowy. Aleja Najświętszej Maryi Panny
- Częstochowskie dzielnice Tysiąclecie oraz Północ
- Parkitka i Grabówka
- Bastion św. Barbary
- Częstochowa, dzielnice południowe
- Wewnątrz wieży jasnogórskiej
- Widok z jasnogórskiej wieży – film z marca 2023 roku
Centrum Częstochowy. Aleja Najświętszej Maryi Panny
Na pierwszym planie główna, reprezentacyjną ulica Częstochowy — aleja Najświętszej Maryi Panny. Aleja została wytyczona na początku XIX wieku. Obecnie łączy częstochowskie Stare Miasto, Śródmieście i dzielnicę Podjasnogórską. Na horyzoncie u podnóża komina nieczynnej elektrowni widać zabytkowy kościół pw. św. Zygmunta. Jest to kościół parafialny najstarszej parafii w Częstochowie.
Po prawej stronie na zdjęciu znajduje się bazylika archikatedralna Świętej Rodziny wybudowaną na początku XX wieku. Sprawne oko dostrzeże również wieżę zabytkowego ratusza zlokalizowanego przy placu Wł. Biegańskiego z charakterystyczną szklaną kopułą.
Częstochowskie dzielnice Tysiąclecie oraz Północ
Kolejne zdjęcia przedstawiają zabudowania dzielnic: Tysiąclecie oraz Północ. U góry w samym centrum widać kościół pw. św. Wojciecha. Poniżej największy budynek mieszkalny Częstochowy, tzw. mrówkowiec (aleja. Armii Krajowej 66). Na zdjęciach znalazły się również zabudowania Politechniki Częstochowskiej oraz akademiki Maluch, Skrzat i Herkules (trzy wieżowce w centrum kadru).
Parkitka i Grabówka
Następne w kolejności zdjęcia pokazują, jak wygląda Częstochowa w kierunkach północnym i północno-zachodnim. Tradycyjnie najbardziej charakterystycznym budynkiem jest kościół. Tym razem jest to kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Tuż za nim widać wybudowane w latach 80. osiedle Parkitka. Grabówka (po lewej stronie poniższego zdjęcia) zabudowana jest w większości niskimi budynkami jednorodzinnymi.
Bastion św. Barbary
Wokół Jasnej Góry wzniesiono mury obronne. W każdym z czterech narożników znajdują się bastiony. Na zdjęciu bastion św. Barbary. W jego wnętrzu powstaje (a może już powstała) kaplicę Golgoty Wschodu. O tym projekcie słyszałem już kilka razy, ale jeszcze nie miałem okazji zobaczyć go na własne oczy.
Widok w kierunku zachodnim. Na pierwszym planie po prawej stronie widać parking przed Domem Pielgrzyma. Na horyzoncie niska zabudowa częstochowskiej dzielnicy Lisiniec.
Częstochowa, dzielnice południowe
Poniższa fotografia przedstawia bastion św. Jakuba z pomnikiem o. Augustyna Kordeckiego. Dalej widzimy park im. Stanisława Staszica. W samym centrum fotografii po lewej stronie od najwyższego z kominów widać zarys zamku w Olsztynie.
Wydaje mi się, że na powiększeniu zamek widać znacznie lepiej.
Wewnątrz wieży jasnogórskiej
Na koniec kilka zdjęć z wnętrza wieży. Jak widać, klatkę schodową tworzą stabilne, stalowe schody wewnątrz ceglanej konstrukcji. Wydaje mi się, że mimo sporej wysokości wieży każdy sobie z tymi schodami poradzi. Większym wyzwaniem jest jedynie początkowy fragment (nieznajdujący się na zdjęciach) z krętymi ciasnymi schodkami. Na szczęście ten odcinek jest stosunkowo krótki.
[1] Będąc na Jasnej Górze, w dniu 23 kwietnia 2022 r. przeczytałem, że wejście na wieże nie jest obecnie możliwe. Drogi czytelniku, jeżeli chcesz mieć pewną informację dot. godzin otwarcia, sugeruje bezpośredni kontakt z informacją klasztoru. Artykuł powstał wiosną 2022 r., jednak wszystkie fotografie zostały wykonane jeszcze przed pandemią.
Widok z jasnogórskiej wieży
Poniżej film przedstawiający panoramę Częstochowy z marca 2023 roku.