Sprawdź moje propozycje wycieczek, ciekawe miejsca oraz atrakcje turystyczne dla rodzin z dziećmi

Mstów, ładne miasteczko na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Mstów, atrakcje turystyczne dla dzieci

Mstów, jest to miejscowość oddalona kilkanaście kilometrów na wschód od Częstochowy. Znajduje się na północnym krańcu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Moim zdaniem jest idealnym miejscem na jednodniową wycieczkę lub popołudniowy spacer. W Mstowie oraz w jego najbliższych okolicach można znaleźć kilka ciekawych miejsc. Opiszę kilka z nich, żeby zachęcić Was do bliższego poznania Mstowa.

Przypomnę, że o Mstowie wspominałem podczas jednego z poprzednich wpisów gdy wymieniałem: 10 atrakcji turystycznych Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Spis treści

Tereny rekreacyjne we Mstowie

Tereny rekreacyjne położone są wzdłuż lewego brzegu Warty u podnóża Góry Szwejcera. Spokojnie można zostawić samochód na znajdującym się na początku ulicy Gminnej parkingu. W jednym miejscu zlokalizowano kilka atrakcji do aktywnego wypoczynku dla najmłodszych. Tereny rekreacyjne tworzy plac zabaw dla dzieci ze ścianką do wspinaczki, huśtawki, zjeżdżalnia, piaskownica itp. Oprócz tego mamy również siłownia na świeżym powietrzu, dwa boiska oraz miejsca na grill. Oczywiście wszystko połączone jest ścieżkami, wśród których znajdują się ławki.

Po tym, jak dzieci „wyszaleją się” na placu zabaw polecam spacer wzdłuż Warty. Kierunek wydaje się oczywisty, a jest nim widoczny w oddali wapienny ostaniec o nazwie „Skała Miłości„. Prowadząca do niego alejka spacerowa jest utwardzona, da się po niej jechać wózkiem dziecięcym, ale nie jest to komfortowy równy chodnik.

Rzeka w tym miejscu prezentuje się zjawiskowo. Ma nawet swoją nazwę „Przełom Warty koło Mstowa”. Kilka minut spacerkiem i jesteśmy u podnóża skały.

Reklamy
Mstów. Ostaniec "Skała Miłości" nad Wartą
Przełom Warty koło Mstowa. Skała Miłości.

Skała Miłości

Tytułowa Skała Miłości to prawdopodobniej najbardziej na północ wysunięty wapienny ostaniec wyżyny krakowsko-częstochowskiej. Jego wysokości wynosi około 15 metrów. U podnóża skały wypływa źródełko krasowe.

Mniej więcej w połowy wysokości znajduje się jeden z kilku punktów widokowych. Prowadzą do niego kamienne schody. Z góry doskonale widać odwiedzony wcześniej plac zabaw. W oddali znajdują się zabudowania Klasztoru Kanoników Laterańskich. Patrząc na południe, zobaczymy wzniesienia Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Klasztor Kanoników Laterańskich w Mstowie
Zabytkowy klasztor we Mstowie
Mstów, przełom Warty :: palcempomapie.eu
Przełom Warty koło Mstowa

Jedną z możliwości jest zejście z drugiej strony skały i dalsza wycieczka alejką wzdłuż Warty. Jest to najkrótsza droga do atrakcji turystycznej sezonu letniego, czyli do Zalewu Tasarki z piaszczystą plażą.

Punkt widokowy na Górze Szwejcera

My wybraliśmy drugą opcję, czyli postanowiliśmy wejść wyżej, żeby zdobyć Górę Szwejcera. Oczywiście czym wyżej, tym widoki na okolicę stają sie coraz fajniejsze.

Skała Miłości. Jura Krakowsko-Częstochowska
Mstów, panorama. Wierzchołek Skały Miłości
Widok z Góry Szwejcera na Wartę, Skałę Miłości oraz Mstów
Mstów panorama miasta oraz Klasztor Kanoników Laterańskich
Mstów, panorama

Zdobycie wzgórza nie wymaga kondycji. Po drodze można odpocząć na ustawionych ławkach. Zresztą ławeczki zostały ustawione również w najwyższym punkcie wzniesienia, tworząc kolejny punkty widokowy.

Zalew Tasarki z piaszczystą plażą

Będąc we Mstowie – szczególnie w sezonie letnim – koniecznie trzeba wybrać się nad sztuczny zbiornik wodny Tasarki. Zlokalizowany jest po południowej stronie Góry Szwejcera. Łatwo do niego trafić schodząc po prostu w dół przez las jedną z kilku ścieżek.

Według informacji, które wyczytałem, zalew zasilany jest czystą wodą wypływającą z pobliskich źródeł. Wokół zbiornika została wysypana piaszczysta plaża. Jest też drewniane molo.

Mstów. Zbiornik wodny Tasarki
Zalew Tasarki we Mstowie
Zbiornik wodny Tasarki we Mstowie. Tereny rekreacyjne nad Wartą
Molo oraz piaszczysta plaża na Jurze.

Przełom Warty

Do auta postanowiliśmy wrócić, idąc wzdłuż Warty dookoła Góry Szwejcera. Rzeka przez cały czas znajduje się po naszej lewej stronie.

Poniżej kilka zdjęć przełomu Warty:

Przełom Warty koło Mstowa
Gdzie na spacer w okolicy Częstochowy?
Alejka spacerowa. Tereny rekreacyjne nad Wartą
Skała Miłości. Atrakcja jury
Mstów, Skała Miłości
Przełom Warty koło Mstowa :: palcempomapie.eu
Wzdłuż Warty poprowadzono alejkę spacerową.
Rzeka Warta. Jura Krakowsko-Częstochowska
Warta w całej okazałości

Pozostałe atrakcje Mstowa

Kolejnym miejscem, które z pewności warto zobaczyć będąc w Mstowie, jest jeden z najstarszych klasztorów w Polsce. Najprawdopodobniej zakonnicy nierozerwalnie związani są z Mstowem już od XII wieku. Średniowieczny, zabytkowy Klasztor Kanoników Laterańskich otoczony jest murem obronnym z dziewięcioma basztami. Zespół klasztorny tworzą budynki mieszkalne i gospodarcze oraz Sanktuarium Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia. Wewnątrz świątyni można podziwiać wyposażenie z XVIII wieku, m.in. bogato zdobione ołtarze.

W centralnym miejscu Mstowa, jak przystało na miasto ze średniowiecznym rodowodem, znajduje się duży, prostokątny rynek o wymiarach 96 na 72 metry. Idąc na południe jedną z odchodzących od niego ulic, trafimy do zespołu starych murowanych stodół. Na przełomie XIX i XX wieku wybudowano około trzydziestu budynków. Aktualnie można podziwiać malownicze ruiny.

Informacje praktyczne

MiejsceMstów
Stopień trudnościBardzo łatwa wycieczka, dla wszystkich
Czasok 2-3 godziny (w upalne lato – cały dzień)
Współrzędne50.8294341,19.2938553

Mapa

Reklamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarze “Mstów, ładne miasteczko na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej”