Menu

Odkryj uroki Szlaku Orlich Gniazd: Wycieczka na Wzgórze Zielona Góra

Rezerwat Przyrody Zielona Góra położony jest w tuż za wschodnią granicy miasta Częstochowy. W rezerwacie znajduje się jedno z ostatnich poważniejszych, skalistych wzniesień na Szlaku Orlich Gniazd. Zapraszam do przeczytania artykuły, w którym przedstawię kilka ciekawostek dotyczących wzgórza Zielona Góra.

Jak dostać się na Wzgórze Zielona Góra?

Do rezerwatu można dostać się na wiele różnych sposobów. Pierwszą z możliwości będzie po prostu piesza wędrówka Szlakiem Orlich Gniazd. Szlak oznaczony kolorem czerwonym, zaczyna się w centrum Częstochowy. Wyruszając ze Starego Rynku, trzeba będzie pokonać dystans wynoszący około 10 km. Jest to o tyle ciekawa wycieczka, że prowadzi przez inne wysokie wzniesienie, jakim jest Złota Góra. Z jej szczytu rozciąga się przepiękna panorama miasta. Fanów urbex ucieszy możliwość zobaczenia na własne oczy nieczynnego Park Miniatur Sakralnych zlokalizowanego u stóp góry.

Droga na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Turyści zmotoryzowani mogą podjechać na jeden z leśnych parkingów znajdujących przy drodze na Srocko (u. Brzyszowska). Jest to najszybsza i najprostsza z możliwości. Odległość między parkingiem a Zieloną Górą wynosi około 2 km. My przeszliśmy ten dystans w około 40 minut w jedną stronę, więc na całą wycieczkę można zarezerwować sobie około 2 godz.

Szlak Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Szlak Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Alternatywne możliwości dojazdu do Rezerwatu Przyrody

Do Rezerwatu Przyrody Zielona Góra z centrum Częstochowy można wygodnie dostać się również rowerem. Przez większą część trasy będziecie poruszać się wygodną ścieżką rowerową. Oczywiście trzeba być przygotowanym na leśną drogę szutrową.

Ostatnia z możliwości, jaką wymyśliłem, wiąże się z podróżą koleją. 3 km na wschód od rezerwatu – w miejscowości Kusięta – jest stacja kolejowa PKP. Nawet jeśli nie wybierzemy się na wycieczkę pociągiem i tak polecam udać się w okolicę stacji, ponieważ w jej niedalekim sąsiedztwie znajduje się niewielkie, ale malownicze jeziorko Krasowe.

Punkt Widokowy: Malownicza Panorama na Wyciągnięcie Ręki

Wycieczkę do rezerwatu przyrody uważam za bardzo łatwą. Z pewności można wybrać się na ten spacer z dzieciakiem w każdym wieku. Zdecydowanie większa część drogi to zupełnie płaskie odcinki w lesie szeroką drogą. Nie ma żadnych wymagających podejść.

Trzeba jedynie uważać, żeby nie zgubić szlaku. Moim zdaniem osoby odpowiedzialne za utrzymanie szlaków turystycznych w tym wypadku powinny się nieco bardziej postarać.

Lasy Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd
Lasy Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd

Ciekawie robi się w samym rezerwacie. Będąc pierwszy raz w tym miejscu, byłym naprawdę zaskoczony ilością oraz wysokością poszczególnych formacji skalnych.

Niektóre z nich mają oczywiście swoje nazwy, są to między innymi: Kowadło, Podkowadle oraz Płetwa.

Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska
Kowadło — jedna ze skałek w Rezerwacie Zielona Góra
Kowadło — jedna ze skałek w Rezerwacie Zielona Góra
Wzgórze Zielona Góra na Szlaku Orlich Gniazd
Wzgórze Zielona Góra na Szlaku Orlich Gniazd
Masyw główny Zielona Góra 342 m n.p.m.
Masyw główny Zielona Góra 342 m n.p.m.
Masyw główny Zielona Góra 342 m n.p.m.
Masyw główny Zielona Góra 342 m n.p.m.
Skałki przygotowane do wspinania. Zielona Góra na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Skałki przygotowane do wspinania. Zielona Góra na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Na szczycie masywu głównego Zielonej Góry o wysokości 342 m n.p.m. znajduje się punkt widokowy. Jednym z charakterystycznych budynków, jaki można z niego dostrzec, jest z pewnością kościół św. Otylii w Rędzinach. Widać również przemysłową zabudowę Częstochowy oraz lasy Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.

Punkt widokowy, malownicza Panorama na Wyciągnięcie Ręki
Punkt widokowy. Na horyzoncie kościół św. Otylii w Rędzinach
Punkt widokowy w Rezerwacie Przyrody Zielona Góra
Widok z punktu widokowego w Rezerwacie Przyrody Zielona Góra

Do ciekawostek Rezerwatu Przyrody Zielona Góra należy znajdująca się na południe od masywu głównego jaskinia. Ma ona długość około 150 metrów i można w niej wypatrzeć kolumny naciekowe.

Informacje dotyczące Rezerwatu Przyrody

Rezerwat przyrody nieożywionej położony na wzniesieniu Zielona Góra w pobliżu wsi Kusięta w gminie Olsztyn (województwo śląskie). Pod względem geograficznym znajduje się na Wyżynie Mirowsko-Olsztyńskiej i w obrębie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Pod względem ochrony przyrody znajduje się na obszarze Ostoi Olsztyńsko-Mirowskiej w obrębie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.

Został utworzony w roku 1953 na powierzchni 18,39 ha. W 1963 powiększono go do 19,66 ha. Obecnie podawana wielkość rezerwatu to 19,36 ha. Obszar rezerwatu objęty jest ochroną ścisłą.

Zródło: widipedia.

Mapa

Mapa którą prezentuje poniżej, przedstawia trasę od centrum Częstochowy, aż do jurajskiego Olsztyna. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wycieczkę nieco skrócić. Nasze miejsce startu znajduje się mniej więcej na 8 kilometrze.

Podsumowanie: Przygoda na Wzgórzu Zielona Góra

Jeżeli szukasz ciekawego miejsca na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, które byłoby idealne na popołudniowy spacer, warto zwrócić uwagę na Rezerwat Zielona Góra. W okolicznych lasach jest bardzo cicho i spokojnie. Jednocześnie, znajdujące się na terenie rezerwatu formacje skalne tworzą fascynującą scenerię, która zachwyca miłośników przyrody i fotografii. Spacerując po malowniczych ścieżkach, można delektować się harmonią otaczającej przyrody i zanurzyć się w błogim spokoju tego urokliwego miejsca.

Warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny, aby uwiecznić niezwykłe krajobrazy i barwne rośliny, które ozdabiają teren rezerwatu. Miejsce to stanowi doskonałą alternatywę dla tych, którzy pragną uciec od zgiełku miejskiego życia i zrelaksować się w otoczeniu przyrody.

Dodatkowym atutem rezerwatu jest jego dostępność. Położony na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, ale w bezpośrednim sąsiedztwie Częstochowy, stanowi doskonały punkt wypadowy dla lokalnych mieszkańców i turystów z pobliskich miast. Bez względu na porę roku, Rezerwat Zielona Góra zawsze oferuje coś wyjątkowego – od kolorowych jesiennych liści po świeże zielone odcienie wiosennych drzew.

Podsumowując, jeśli pragniesz oderwać się od codziennego zgiełku i zanurzyć w przyrodniczej harmonii, wzgórze Zielona Góra to miejsce stworzone dla Ciebie. Znajdziesz tu spokój, fascynujące formacje skalne oraz niezapomniane widoki, które z pewnością zostaną z Tobą na długo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.