Sprawdź moje propozycje wycieczek, ciekawe miejsca oraz atrakcje turystyczne dla rodzin z dziećmi

Odkryj uroki Szlaku Orlich Gniazd: Wycieczka na Wzgórze Zielona Góra

Punkt widokowy: Wzgórze Zielona Góra

Rezerwat Przyrody Zielona Góra położony jest w tuż za wschodnią granicy miasta Częstochowy. W rezerwacie znajduje się jedno z ostatnich poważniejszych, skalistych wzniesień na Szlaku Orlich Gniazd. Zapraszam do przeczytania artykuły, w którym przedstawię kilka ciekawostek dotyczących wzgórza Zielona Góra.

Jak dostać się na Wzgórze Zielona Góra?

Do rezerwatu można dostać się na wiele różnych sposobów. Pierwszą z możliwości będzie po prostu piesza wędrówka Szlakiem Orlich Gniazd. Szlak oznaczony kolorem czerwonym, zaczyna się w centrum Częstochowy. Wyruszając ze Starego Rynku, trzeba będzie pokonać dystans wynoszący około 10 km. Jest to o tyle ciekawa wycieczka, że prowadzi przez inne wysokie wzniesienie, jakim jest Złota Góra. Z jej szczytu rozciąga się przepiękna panorama miasta. Fanów urbex ucieszy możliwość zobaczenia na własne oczy nieczynnego Park Miniatur Sakralnych zlokalizowanego u stóp góry.

Droga na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Turyści zmotoryzowani mogą podjechać na jeden z leśnych parkingów znajdujących przy drodze na Srocko (u. Brzyszowska). Jest to najszybsza i najprostsza z możliwości. Odległość między parkingiem a Zieloną Górą wynosi około 2 km. My przeszliśmy ten dystans w około 40 minut w jedną stronę, więc na całą wycieczkę można zarezerwować sobie około 2 godz.

Szlak Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Szlak Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Alternatywne możliwości dojazdu do Rezerwatu Przyrody

Do Rezerwatu Przyrody Zielona Góra z centrum Częstochowy można wygodnie dostać się również rowerem. Przez większą część trasy będziecie poruszać się wygodną ścieżką rowerową. Oczywiście trzeba być przygotowanym na leśną drogę szutrową.

Ostatnia z możliwości, jaką wymyśliłem, wiąże się z podróżą koleją. 3 km na wschód od rezerwatu – w miejscowości Kusięta – jest stacja kolejowa PKP. Nawet jeśli nie wybierzemy się na wycieczkę pociągiem i tak polecam udać się w okolicę stacji, ponieważ w jej niedalekim sąsiedztwie znajduje się niewielkie, ale malownicze jeziorko Krasowe.

Reklamy

Punkt Widokowy: Malownicza Panorama na Wyciągnięcie Ręki

Wycieczkę do rezerwatu przyrody uważam za bardzo łatwą. Z pewności można wybrać się na ten spacer z dzieciakiem w każdym wieku. Zdecydowanie większa część drogi to zupełnie płaskie odcinki w lesie szeroką drogą. Nie ma żadnych wymagających podejść.

Trzeba jedynie uważać, żeby nie zgubić szlaku. Moim zdaniem osoby odpowiedzialne za utrzymanie szlaków turystycznych w tym wypadku powinny się nieco bardziej postarać.

Lasy Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd
Lasy Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd

Ciekawie robi się w samym rezerwacie. Będąc pierwszy raz w tym miejscu, byłym naprawdę zaskoczony ilością oraz wysokością poszczególnych formacji skalnych.

Niektóre z nich mają oczywiście swoje nazwy, są to między innymi: Kowadło, Podkowadle oraz Płetwa.

Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska
Kowadło — jedna ze skałek w Rezerwacie Zielona Góra
Kowadło — jedna ze skałek w Rezerwacie Zielona Góra
Wzgórze Zielona Góra na Szlaku Orlich Gniazd
Wzgórze Zielona Góra na Szlaku Orlich Gniazd
Masyw główny Zielona Góra 342 m n.p.m.
Masyw główny Zielona Góra 342 m n.p.m.
Masyw główny Zielona Góra 342 m n.p.m.
Masyw główny Zielona Góra 342 m n.p.m.
Skałki przygotowane do wspinania. Zielona Góra na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Skałki przygotowane do wspinania. Zielona Góra na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Na szczycie masywu głównego Zielonej Góry o wysokości 342 m n.p.m. znajduje się punkt widokowy. Jednym z charakterystycznych budynków, jaki można z niego dostrzec, jest z pewnością kościół św. Otylii w Rędzinach. Widać również przemysłową zabudowę Częstochowy oraz lasy Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.

Punkt widokowy, malownicza Panorama na Wyciągnięcie Ręki
Punkt widokowy. Na horyzoncie kościół św. Otylii w Rędzinach
Punkt widokowy w Rezerwacie Przyrody Zielona Góra
Widok z punktu widokowego w Rezerwacie Przyrody Zielona Góra

Do ciekawostek Rezerwatu Przyrody Zielona Góra należy znajdująca się na południe od masywu głównego jaskinia. Ma ona długość około 150 metrów i można w niej wypatrzeć kolumny naciekowe.

Informacje dotyczące Rezerwatu Przyrody

Rezerwat przyrody nieożywionej położony na wzniesieniu Zielona Góra w pobliżu wsi Kusięta w gminie Olsztyn (województwo śląskie). Pod względem geograficznym znajduje się na Wyżynie Mirowsko-Olsztyńskiej i w obrębie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Pod względem ochrony przyrody znajduje się na obszarze Ostoi Olsztyńsko-Mirowskiej w obrębie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.

Został utworzony w roku 1953 na powierzchni 18,39 ha. W 1963 powiększono go do 19,66 ha. Obecnie podawana wielkość rezerwatu to 19,36 ha. Obszar rezerwatu objęty jest ochroną ścisłą.

Zródło: widipedia.

Mapa

Mapa którą, prezentuje poniżej przedstawia trasę od centrum Częstochowy, aż do miejscowości Kusięta. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wycieczkę nieco skrócić.

Podsumowanie: Przygoda na Wzgórzu Zielona Góra

Jeżeli szukasz ciekawego miejsca na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, które byłoby idealne na popołudniowy spacer, warto zwrócić uwagę na Rezerwat Zielona Góra. W okolicznych lasach jest bardzo cicho i spokojnie. Jednocześnie, znajdujące się na terenie rezerwatu formacje skalne tworzą fascynującą scenerię, która zachwyca miłośników przyrody i fotografii. Spacerując po malowniczych ścieżkach, można delektować się harmonią otaczającej przyrody i zanurzyć się w błogim spokoju tego urokliwego miejsca.

Warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny, aby uwiecznić niezwykłe krajobrazy i barwne rośliny, które ozdabiają teren rezerwatu. Miejsce to stanowi doskonałą alternatywę dla tych, którzy pragną uciec od zgiełku miejskiego życia i zrelaksować się w otoczeniu przyrody.

Dodatkowym atutem rezerwatu jest jego dostępność. Położony na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, ale w bezpośrednim sąsiedztwie Częstochowy, stanowi doskonały punkt wypadowy dla lokalnych mieszkańców i turystów z pobliskich miast. Bez względu na porę roku, Rezerwat Zielona Góra zawsze oferuje coś wyjątkowego – od kolorowych jesiennych liści po świeże zielone odcienie wiosennych drzew.

Podsumowując, jeśli pragniesz oderwać się od codziennego zgiełku i zanurzyć w przyrodniczej harmonii, wzgórze Zielona Góra to miejsce stworzone dla Ciebie. Znajdziesz tu spokój, fascynujące formacje skalne oraz niezapomniane widoki, które z pewnością zostaną z Tobą na długo.

Reklamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.