Menu

Opuszczony cmentarz żydowski w Częstochowie

Częstochowa kojarzona jest przede wszystkim z Klasztorem o. Paulinów na Jasnej Górze, co stanowi główny cel podróży dla zdecydowanej większości turystów i oczywiście pielgrzymów. Jednak miasto kryje wiele innych fascynujących miejsc wartych odwiedzenia. Jednym z nich jest opuszczony cmentarz żydowski, który skrywa w sobie nie tylko niezwykłą historię, ale także niesamowitą atmosferę i ważne dziedzictwo społeczności żydowskiej w Częstochowie.

Ten cmentarz, jeden z największych kirkutów w Polsce, zachwyca swoją liczbą macew i grobów sięgającą około 5 tysięcy. Został on założony przez gminę żydowską na początku XIX wieku (chociaż niektóre źródła mówią o końcu XVIII wieku) i stanowi nieodłączny element historii tego miasta.

Jak trafić na opuszczony cmentarz?

Cmentarz znajduje się przy ulicy Złotej, jednak żeby dostać się samochodem pod jego bramę główną, trzeba dokładnie przestudiować mapę. Proponuje jechać aleją Pokoju, a następnie zjechać z Ronda Szwejkowskiego w ulicę Odlewników. Ulica Złota będzie po lewej stronie po przejechaniu około 650 metrów. Na ulicę Odlewników można dostać się również od ulicy Legionów.

Główna brama opuszczonego cmentarza żydowskiego przy ul. Złotej
Opuszczony cmentarz żydowski. Brama główna przy ul. Złotej

Historia cmentarza

Niestety, w czasie II Wojny Światowej cmentarz padł ofiarą okrucieństwa nazistów. Na jego terenie Niemcy dokonywali masowych egzekucji Żydów i jeńców wojennych. To miejsce pamięci przypomina nam o tragicznych wydarzeniach tamtych czasów i jest świadectwem przeszłości, która nie może zostać zapomniana.

Po wojnie teren cmentarza został uporządkowany, ale pochówki odbywały się tu do około 1970 roku. Dziś, kiedy przechadzałem się po tym miejscu, odczułem niesamowitą atmosferę spokoju i refleksji. To idealne miejsce, żeby się na chwilę zatrzymać, oddać cześć pamięci tych, którzy spoczywają tu wiecznie, i porozmyślać nad historią i znaczeniem tego miejsca.

Każda macewa na tym cmentarzu opowiada swoją własną historię, a zachowane fragmenty nagrobków przypominają o życiu i losach dawnej społeczności żydowskiej w Częstochowie. Spacerując między nimi, można poczuć, jak wiele opowieści kryje się pod każdym z nich.

Kirkut w Częstochowie
Kirkut w Częstochowie
Stare żydowskie nagrobki, tzw. macewy
Stare żydowskie nagrobki, tzw. macewy
Kamienne tablice na opuszczonym cmentarzu w Częstochowie
Kamienne tablice na opuszczonym cmentarzu w Częstochowie
Opuszczony cmentarz żydowski
Kamienne tablice na opuszczonym cmentarzu w Częstochowie
Nagrobek nadrabina Nachuma Asza w postaci tumby
Nagrobek nadrabina Nachuma Asza w postaci tumby
Pomnik: "W tym właśnie miejscu, 21 lipca 1943 roku Niemcy i Ukraińcy rozstrzelali ponad 200 Żydów Częstochowskich."
Pomnik: „W tym właśnie miejscu, 21 lipca 1943 roku Niemcy i Ukraińcy rozstrzelali ponad 200 Żydów Częstochowskich.”
Jedna z kamiennych tablic na cmentarzu żydowskim w Częstochowie
Jedna z kamiennych tablic, macewa na cmentarzu żydowskim w Częstochowie
Alejka na opuszczonym cmentarzu żydowskim
Alejka na opuszczonym cmentarzu

Częstochowski cmentarz żydowski to miejsce, które przypomina nam o ważnym dziedzictwie kulturowym i tragicznej historii. To również miejsce, w którym można się zatrzymać na chwilę, zapalić znicz i oddać hołd pamięci tych, którzy tutaj spoczywają. To doświadczenie, które skłania do refleksji nad historią i ludzkim losem.

Jeśli jesteście w Częstochowie, gorąco polecam odwiedzenie tego miejsca. To nie tylko podróż w czasie, ale również okazja do zadumy i refleksji nad historią i wartościami, które powinny towarzyszyć nam w życiu codziennym.

Jesień na żydowski cmentarzu
Polska złota jesień

Cmentarz Żydowski, informacje

MiejsceCmentarz żydowski w Częstochowie
Powierzchniaokoło 8,5 ha
AdresCzęstochowa, ul. Złota – dzielnica Zawodzie Dąbie
Współrzędne50.7990063656787, 19.168425032490845

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.