Menu

Pętla w Beskidzie Małym przez Leskowiec, Łamaną Skałę i Potrójną

Jedną z wakacyjnych niedzieli postanowiliśmy spędzić na szlaku w górach. Zapraszam do relacji z wycieczki, pętli w Beskidzie Małym. Jest to zdecydowanie mniej oblegane przez turystów pasmo górskie. Intuicja nas nie zawiodła. Mimo pięknej niedzieli w środku sezonu (lipiec 2024) przez dłuższą cześć trasy spacerowaliśmy zupełnie sami. Na odcinku od szczytu Leskowiec do Łamanej Skały (około 5 km) minęliśmy może z dziesięć osób.

Długość całej pętli w Beskidzie Małym wyniosła około 22 km. Szlaki turystyczne to około 17 km. Pozostałe 5 km wyniósł dystans, jaki musieliśmy przejść w miejscowość Rzyki, aby wrócić na parking do miejsca, z którego wystartowaliśmy. Szkoda, że nie dało się pominąć tego ostatniego fragmentu.

Spis treści

Trasa

Miejsce startu: Rzyki Jagódka

  • Czarny szlak turystyczny: Rzyki Jagódka – Przełęcz Władysława Miodowicza – Schronisko PTTK Leskowiec
  • Żółty szlak turystyczny: Schronisko PTTK Leskowiec – Przełęcz Władysława Miodowicza – Leskowiec
  • Czerwony szlak turystyczny: Leskowiec – Nad przełęczą beskidek – Skrzyżowanie pod Smrekowicą – Łamana Skała – Przełęcz Na Przykrej – Przełęcz Zakocierska – Potrójna – Potrójna Czarny Groń
  • Czarny szlak turystyczny: Potrójna Czarny Groń – Rzyki, Czarny Groń

Mapa

Relacja, etap 1 – Leskowiec

Jak już wspomniałem na miejsce startu wyprawy wybraliśmy miejscowość Rzyki, osiedle Jagódki (lub osiedle Mydlarze). Jest tam kilka prywatnych parkingów, ale znajdzie się też całkiem sporo miejsc postojowych wzdłuż drogi.

Pierwszym celem wycieczki jest schronisko PTTK Leskowiec. Budynek znajduje się na Groni Jana Pawła II. Nieco powyżej schroniska na polanie Bargłowej wzniesiono kapliczkę — sanktuarium pw. Matki Bożej Królowej Gór. Do schroniska prowadzą dwa szlaki, czarny szlak turystyczny oraz papieski Szlak Białych Serc. Nie ma większego znaczenia, którą drogę wybierzemy. Generalnie czarny szlak jest krótszy, ale przez to bardziej wymagający (stromy). Różnica w czasie wejścia to raptem kilkanaście minut, może półgodziny. Obie drogi przecinają się w połowie zbocza.

Na wycieczkę z dzieckiem polecam Szlak Białych Serc. Doświadczeni piechurzy zapewne wybiorą czarny szlak. My do schroniska dotarliśmy, idąc raz jednym, raz drugim szlakiem. Wejście zajęło nam to nico ponad godzinę.

Schronisko PTTK Leskowiec - Beskid Mały
Schronisko PTTK Leskowiec – Beskid Mały

Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m.) jest chętnie odwiedzanym miejscem w Beskidzie Małym. Na górze oraz wokół schroniska było dość gwarno, więc po kilkuminutowym odpoczynku ruszyliśmy w dalszą drogę w kierunku szczytu Leskowiec (922 m). Poruszamy się oznakowaniem w kolorach czerwonym oraz żółtym.

Na szczyt prowadzi szeroka, łatwa ścieżka. Jego zdobycie nie powinno zająć więcej niż 20 minut.

Leskowiec to szczyt we wschodniej części Beskidu Małego, w Paśmie Łamanej Skały. Obecnie Leskowiec jest ważnym węzłem szlaków turystycznych i jednym z najlepszych punktów widokowych w Beskidzie Małym. Ze szczytowej polany rozległe widoki na Beskid Żywiecki i Beskid Makowski. Widoki obejmują Babią Górę i Pilsko, Pasmo Policy, Pasmo Jałowieckie i inne.

wikipedia

Etap 2 – Grzbiet Łamanej Skały

Kolejne etapy wycieczki, w naszym przypadku, to była czysta przyjemność. Schodząc z Leskowca szlak stał się po prostu pusty. Były momenty, że przez kilkanaście minut nie mijała nas żadna grupa turystów. Idąc grzbietem pasma Łamanej Skały na wysokości około 800 m n.p.m., zdobyliśmy: Potrójną (847 m) oraz Na Beskidzie (863 m).

Kamienie na szlaku w beskidach - palcempomapie.eu
Kamienie na szlaku w beskidach – palcempomapie.eu

Warto zwrócić uwagę na Rozejście szlaków pod Smrekowicą. Odbijającym w prawo żółtym szlakiem turystycznym można wrócić bezpośrednio do miejscowości Rzyki znacznie skracając wycieczkę np. w przypadku gorszej pogody, czy większego zmęczenia. Rozejście szlaków znajduje się mniej więcej 1 godzinę i 15 minut od Leskowca.

My poruszamy się dalej szlakiem w kolorze czerwonym. Mijamy Mlada Hora (910 m) oraz przechodzimy obok Łamanej Skały (929 m). Szlak nie prowadzi bezpośrednio przez wierzchołek tej drugiej co do wysokości góry Beskidu Małego, a jedynie około 10 metrów poniżej. Jest to już mniej więcej 10 kilometr dzisiejszej wycieczki. Można powiedzieć, że jesteśmy w połowie pętli.

Kilometr dalej znajduje się Przełęcz Na Przykrej. Z przełęczy, idąc żółtym szlakiem, można dostać się do Chatki Studenckiej Pod Potrójną. Jest to alternatywna wersja dla wybranego przez nas szlaku w kolorze czerwonym. Według mapy, droga prowadząca przez schronisko jest dłuższa o około 20 minut.

Etap 3, Potrójna – Czarny Groń

Potrójna (883 m) oraz znajdujące się w sąsiedztwie Potrójna – Czarny Groń (888 m) to ostatnie szczyty, które zdobyliśmy. Poniższy cytat z Wikipedii dokładnie opisuje wszystkie pasma górskie, jakie jesteśmy w stanie z tego szczytu dostrzec:

Potrójna jest doskonałym punktem widokowym. Obydwa jej wierzchołki i cały grzbiet są bowiem bezleśne. Znajdują się tutaj rozległe hale pasterskie i łąki, widoki z nich należą do najbardziej rozległych w całym Beskidzie Małym. Panorama widokowa obejmuje: Pogórze Śląskie, Pasmo Bliźniaków, Dolinę Rzycką, główny grzbiet Beskidu Małego, Gorce, Pasmo Policy, Babią Górę, Pasmo Jałowieckie, Pilsko, Kotlinę Żywiecką, Grupę Lipowskiego Wierchu i Romanki, pasmo Wielkiej Raczy oraz Beskid Śląski od Glinnego po Skrzyczne. Na niższym wierzchołku stoi dawna kapliczka pasterska z figurką Matki Boskiej, na wyższym zamontowano dwie tablice z opisanymi panoramami widokowymi

wikipedia
Potrójna – Czarny Groń (888 m). Panorama Beskidów
Potrójna – Czarny Groń (888 m). Panorama Beskidów

Zdecydowanie warto wybrać do Chatki na Potrójnej na ciepły posiłek. Sympatyczna obsługa, pyszne jedzenie oraz atrakcyjne ceny. Gorąco polecam.

Ostatnia część do oczywiście zejście. Tym razem należy kierować się oznakowaniem w kolorze czarnym. Niestety spora część szlaku to stroma kamienista ścieżka. Warto zaopatrzyć się wcześniej w odpowiednie buty na twardej podeszwie. Po czterokilometrowym zejściu docieramy wreszcie do drogi asfaltowej w Rzykach, którą po kolejnych 5 km wracamy na parking do samochodu.

Czarny szlak turystyczny w Beskidzie Małym
Czarny szlak turystyczny w Beskidzie Małym

Podsumowanie

Jeżeli właśnie planujesz dłuższą wycieczkę w Beskidy, to moim zdaniem warto rozważyć pętla przez Leskowiec, Łamaną Skałę i Potrójną. Szczególnie jeżeli szukasz cichego i spokojnego szlaku, z daleka od tłumów turystów. Zarówno Leskowiec jak i Potrójna to również znakomite punkty widokowe.

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.