Sprawdź moje propozycje wycieczek, ciekawe miejsca oraz atrakcje turystyczne dla rodzin z dziećmi

Rezerwat przyrody Sokole Góry

Rezerwat Sokole Góry. Jura Krakowsko-Częstochowska

Rezerwat Sokole Góry jest częstym miejscem moich spacerów z dzieciakami. Jest to drugi pod względem powierzchni rezerwatem na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Na jego terenie znajdują się oznakowane szlaki turystyczne: żółty, zielony oraz czerwony (Szlak Orlich Gniazd). Jest też szlak spacerowy Dróżka św. Idziego biegnący z Olsztyna do Zrębic.

Tym razem chciałbym zaproponować wycieczkę, której trasa biegnie przez taras widokowy zlokalizowany na formacji skalnej Boniek. Początkiem spacer jest parking przy drodze Olsztyn-Biskupice. Po wypakowaniu dzieciaków z samochodu od razu ruszamy do lasu. Należy znaleźć żółty szlak turystyczny w kierunku na Częstochowę.

Sokole Góry. Żółty szlak turystyczny

Bez wysiłku spacerujemy szeroką, wydeptaną ścieżka przez las. Po kilkunastu minutach docieramy do skrzyżowania. Między drzewami po prawej stronie pojawia się wapienna skałka o nazwie Pielgrzym. Jedna z dróg, która prowadzi do punktu widokowego, wiedzie właśnie obok wspomnianej skałki. Pielgrzym jest też popularnym miejscem do uprawiania wspinaczki skałkowej.

Sokole Góry. Skała Pielgrzym
Rezerwat Sokole Góry – w oddali skałka Pielgrzym

Po krótkiej przerwie na odpoczynek i obowiązkowe zdjęcia ruszamy dalej pod górę.

Właściwie kilkadziesiąt metrów dalej znajdują się kompleks skalny Boniek. Podobnie jak na Pielgrzymie są tutaj wytyczone trasy dla wspinaczy. Żeby dotrzeć na taras widokowy znajdujący się na szczycie tej formacji skalnej trzeba ją obejść dookoła.

Reklamy
Formacja skalna Boniek w rezerwacie Sokole Góry
Formacja skalna Boniek na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej

Odległości nie są duże. Chwile później szukamy wydeptanej ścieżki…

Formacja skalna Boniek w rezerwacie Sokole Góry

… żeby po chwili cieszyć oczy przepiękną panoramą. Większość drzew to oczywiście rezerwat Sokole Góry. Później na drugim planie opisana wcześniej na blogu Góra Biakło. Za nią z charakterystycznymi wieżami ruiny zamku w Olszynie. Nieco na lewo od góry zamkowej znajdują się Góry Towarne. Na horyzoncie słabo widoczne kominy Huty w Częstochowie.

Panorama jury krakowsko-częstochowskiej. Biakło, Olsztyn, Góry Towarne
Panorama Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W tle ruiny zamku w Olsztynie.

Bez pośpiechu schodzimy na dół. Tym razem kierujemy się lekko w lewo. Zejście będzie łatwiejsze, ponieważ z drugiej strony Bońka mamy do dyspozycji schody.

Sokole Góry. Rezerwat przyrody na Jurze Karkowsko-Częstochowskiej

Mijamy wejście do jaskini pod Sokolą Góra (nieudostępnioną dla turystów), aby w chwilę później dotrzeć w okolice skały Pielgrzym. Jeżeli mamy czas warto spędzić w Sokolich Górach więcej czasu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby od razu wrócić żółtym szlakiem do pozostawionego na parkingu samochodu.

Reklamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.