Sprawdź moje propozycje wycieczek, ciekawe miejsca oraz atrakcje turystyczne dla rodzin z dziećmi

Rodzinne ferie zimowe na Jurze

Ferie zimowe na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Znajdująca się w południowej Polsce Jura Krakowsko-Częstochowska jest bardzo dobrym wyborem, gdy szukamy miejsca na spędzenie czasu wolnego na świeżym powietrzu o każdej porze roku. Moim zdaniem jura sprawdzi się również jako cel na rodzinne ferie zimowe. Polecam szczególnie rodzinom, które preferują bardziej spacery niż narciarstwo.

Złoty Potok pokryty śniegiem, ferie zimowe

Jednym z miejsc na jurze, które proponuje jest Złoty Potok. Jest to mała, spokojna miejscowość otoczona rezerwatem przyrody. Wśród atrakcji turystycznych Złotego Potoku można wymienić rozległy park z dworkiem Zygmunta Krasińskiego i pałacem Raczyńskich oraz kilka stawów i jezior na rzece Wiercica wraz z jej źródłami. W rezerwacie przyrody „Parkowe” zostały wytyczone szlaki turystyczne piesze i rowerowe, których pokonywanie nawet zimą (w ferie zimowe) nie powinny sprawiać większych problemów.

Propozycje wycieczek podczas ferii w Złotym Potoku

1. Źródła Zygmunta i Elżbiety

Złoty Potok – Źródło Spełnionych Marzeń – Osiedle Wały – Źródła Zygmunta i Elżbiety – Złoty Potok

Wycieczka ma długość około 6 kilometrów, licząc od wejścia na teren rezerwatu przyrody „Parkowe” przy stawie Amerykan. Trzeba na nią poświęcić oko 2-3 godziny. Po drodze mijamy źródełko Spełnionych Marzeń (przy dawnym młynie Kołaczów) oraz staw Zielony. Na początku trasa jest bardzo łatwa. Trudniejsze kilkuminutowe podejście czeka przy wejściu na Osiedle Wały. Źródło Zygmunta oraz Źródło Elżbiety znajdują się kilometr dalej, po drugiej stronie drogi. W obydwu przypadkach trzeba nieco zboczyć z zielonego szlaku, żeby je odnaleźć.

Alternatywnie można pójść nieco dalej zielnym szlakiem do Bramy Twardowskiego. Wrócić można tą samą trasą lub w całości zielonym szlakiem omijając tak zwane Osiedle Wały. W tym drugim przypadku musimy się liczyć ze stosunkowo stromym zejściem ze skały w samej końcówce przy obelisku Mjr Wrzoska.

Reklamy

2. Źródła Zygmunta i Elżbiety (wersja łatwiejsza)

Krótsza i moim zdaniem łatwiejsza droga do źródełek Wiercicy. Bez większych podejść. Poniżej mapa oraz profil wysokości.

3. Ruiny zamku Ostrężnik

Złoty Potok – Źródło Spełnionych Marzeń – Osiedle Wały – Diabelskie Mosty – Ostrężnik – Złoty Potok

Ruiny zamku Ostrężnik, to mało znana atrakcja turystyczna jury. Pewnie dlatego, że właściwie niewiele już z zamku zostało. Mimo wszystko uważam, że warto go zobaczyć, będąc w okolicy. Podobnie jak w przypadku pierwszej z propozycje, na początku kierujemy się na południe przez Osiedle Wały i dalej cały czas czerwonym szlakiem przez skałki nazwane Diabelskie Mosty. Razem z powrotem wycieczka będzie miała długość około 8 kilometrów.

Zamarznięty Staw Amerykan

Poniżej kilka zdjęć Złotego Potoku w ferie. W rolach głównych zamarznięty staw Amerykan, przy którym zaplanowałem początki wszystkich trzech wyżej opisanych wycieczek.

Złoty Potok zimą
Rodzinne ferie zimowe na jurze
Rezerwat przyrody Parkowe w Złotym Potoku
Zima na jurze krakowsko-częstochowskiej
Zima. Jura Krakowsko-Częstochowska
Złoty Potok, zamarznięty staw Amerykan
Ferie zimowe Złoty Potok
Punkty gastronomiczne przy stawie Amerykan, Złoty Potok
Reklamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.