Sprawdź moje propozycje wycieczek, ciekawe miejsca oraz atrakcje turystyczne dla rodzin z dziećmi

Rowerem do Olsztyna, ścieżka rowerowa Częstochowa-Olsztyn

Rowerem do Olsztyna, ścieżka rowerowa Częstochowa-Olsztyn

Podczas majówki postanowiłem przetestować dla Was niedawno wybudowaną ścieżkę rowerową z Częstochowy do Olsztyna. Trasa prowadzi nowo powstałym przedłużeniem ulicy Korfantego do DK46. Równoległa do nowej drogi — asfaltowa ścieżka rowerowa jest już w całości przejezdna i oddana do użytku. Z tego co się orientuje, na dzień pisania artykułu (początek maja 2024 r.), trwają jeszcze odbiory techniczne samej drogi dla samochodów.

Wybranym przeze mnie punktem startu wycieczki jest dworzec PKP Raków. Na dworzec łatwo dojechać ścieżką rowerową poprowadzoną wzdłuż al. Pokoju lub alternatywnie ulicą Rejtana bezpośrednio z centrum miasta (np. jadąc od Galerii Jurajskiej).

Wycieczkę rowerową do Olsztyna podzieliłem na trzy etapy:

  • dworzec PKP Raków – Skwer Lotników (około 4 km)
  • nowy fragment ulicy Korfantego do wiaduktu w ciągu DK46 (około 4 km)
  • ścieżka rowerowa wzdłuż drogi DK46 aż do samego Olsztyna (około 6 km)

Etap 1. Dworzec PKP – Skwer Lotników

Po północnej stronie dworca kolejowego znajduje się ul. Trochimowskiego. Kiedyś była to wewnętrzna ulica Huty Częstochowa. Droga jest mało uczęszczana przez samochody. Weekendami i po południu, gdy okoliczne firmy już nie pracują, właściwie nic tamtędy nie jeździ. Przedłużeniem ul. Trochimowskiego jest ul. Kucelińska. Razem tworzą mniej więcej 2 km odcinek, którego pokonanie zajmuje kilka minut. Niestety tym odcinkiem nie poprowadzono drogi rowerowej. Ulica Kucelińska łączy się z ul. Wojciecha Korfantego. Można skrócić sobie drogę wybierając skrót za mostem wzdłuż rzeki Kucelinka.

Trasa rowerowa Częstochowa-Olsztyn
Trasa rowerowa Częstochowa-Olsztyn, okolice dworca PKP Raków
Trasa rowerowa Częstochowa-Olsztyn
Trasa rowerowa Częstochowa-Olsztyn
Rowerem do Olsztyna, rzeka Kucelinka
Rowerem do Olsztyna, rzeka Kucelinka

Wzdłuż ulicy Korfantego, na całej jej długości znajduje się asfaltowa ścieżka pieszo-rowerowa. Po przejechaniu 4 km od dworca dojeżdżamy do Skweru Lotników. Myślę, że jest to dobre miejsce na małą przerwę. Na skwerze ustawiono obelisk upamiętniający początki awiacji w Częstochowie oraz tablicę informacyjną. Moim zdaniem brakuje wiaty z ławeczkami do odpoczynku.

Reklamy

Od 1928 roku działało w tym miejscu lotnisko. Po II Wojnie Światowej było nadzorowane przez Aeroklub Częstochowski. Z końcem 1953 roku teren lotniska został włączony pod rozbudowującą się w szybkim tempie hutę. Aeroklub przeniósł się na lotnisko w Rudnikach.

Skwer Lotników, ul. Korfantego w Częstochowie
Skwer Lotników, ul. Korfantego w Częstochowie

Etap 2. Przedłużenie ul. Korfantego do wiaduktu na DK46

Jak wspomniałem w pierwszym akapicie artykułu, pomiędzy Skwerem Lotników a ul. Bugajską (DK46) powstała zupełnie nową drogę o długości około 4 km. Wzdłuż całego odcinka znajduje się asfaltowa ścieżka rowerowa. Jest całkiem wygodna i szeroka. Moim zdaniem brakuje tylko miejsc przeznaczonych do odpoczynku. No i w sumie przydałoby się posadzić nieco większą ilość drzew. W słoneczny dzień może być gorąco.

Nowa droga do Olsztyna, przedłużenie ul. Korfantego
Nowa droga do Olsztyna, przedłużenie ul. Korfantego
Droga rowerowa do Olsztyna
Droga rowerowa do Olsztyna, okolice wiaduktu pod DK46
Ścieżka rowerowa Częstochowa-Olsztyn
Ścieżka rowerowa Częstochowa-Olsztyn

Etap 3. Ścieżka wzdłuż DK46

Ostatni etap prowadzi oddaną do użytku już kilka lat temu asfaltową drogą biegnącą wzdłuż drogi krajowej nr 46. Jest to najdłuższy, bo około 6 km odcinek. Od poprzednich etapów różni się tym, że w większej części droga została poprowadzona przez las. Jest też kilka miejsc do odpoczynku (wiat) z drewnianymi ławeczkami i stolikami.

Mniej więcej od stacji benzynowej przy skrzyżowaniu z drogą na Skrajnicę zaczyna się bardziej wymagający odcinek. Dwa kilkusetmetrowe podjazdy. Myślę, że warto się zmobilizować. Olsztyn jest już właściwie na wyciągnięcie ręki.

Wycieczka rowerowa na jurę. Droga do Olsztyna
Wycieczka rowerowa na jurę. Droga do Olsztyna
Droga rowerowa do Olsztyna
Droga rowerowa do Olsztyna
Rowerem do Olsztyna. Jura Krakowsko-Częstochowska
Rowerem do Olsztyna. Jura Krakowsko-Częstochowska
Olsztyn, słońce Jury. Granica miasta.
Olsztyn, słońce Jury. Granica miasta.

Mapa wraz z profilem wysokości

Rowerem do Olsztyna, podsumowanie

Nowy fragment drogi, jakim jest przedłużenie ul. Korfantego, zdecydowanie ułatwił poruszanie się rowerem między Częstochową a Olsztynem. Według moich obliczeń długość drogi od dworca PKP Raków do Rynku w Olsztynie wynosi nieco ponad 12 km. Jej pokonanie dla rodziny z dziećmi powinno zająć około jednej godziny. Wiadomo, trzeba jeszcze doliczyć drogę i czas potrzebne na dostanie się w okolice samego dworca.

Mimo, że początek wycieczki prowadzi ulicami Trochimowskiego i Kucelińską, na których nie została wyznaczona ścieżka rowerowa, uważam tę trasę za wartą rozważenia również dla rodzin z dziećmi. Ruch samochodów na tych ulicach, szczególnie w godzinach popołudniowych jest znikomy. Oczywiście ostateczna decyzja zawsze należy do opiekuna.

Co warto zobaczyć w Olsztynie

Gdy już uda nam się dojechać do Olsztyna, zapewne większość z Was pierwsze kroki skieruje oczywiście na zamek. W 2024 r. obowiązuje opłata za wejście na teren wzgórza zamkowego w wysokości 10 zł od osoby dorosłej. Młodzież oraz emeryci muszą zapłacić 6 zł, natomiast dzieci do lat 7 mają zapewniony wstęp wolny.

Z tego co się orientuje, niedawno otwarto odrestaurowany dla zwiedzających fragment warowni oraz umożliwiono wejście do jaskini po zamkiem. Nie mam informacji czy te atrakcje są dodatkowo płatne.

Zamek w Olsztynie koło Częstochowy
Zamek w Olsztynie koło Częstochowy

Warto zobaczyć również okoliczne skałki. Szczególnie polecam Górę Biakło z charakterystycznym krzyżem na szczycie, na którą najłatwiej dotrzeć od parkingu znajdującego się przy drodze do Biskupic.

Góra Biakło, skałka na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Góra Biakło, skałka na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Pozostałe atrakcje w okolicy:

Reklamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.