Menu

Ruiny tajemniczego zamku Ostrężnik oraz leśna ścieżka rekreacyjna

Zamki takie jak Ogrodzieniec, Mirów czy Olsztyn to znane i często odwiedzane atrakcje turystyczne na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W dzisiejszym wpisie chciałbym Wam przedstawić ruinach prawdopodobnie najbardziej tajemniczej warowni, która została zbudowana na Jurze.

Spis treści:

Ruiny zamku Ostrężnik

Kilka kilometrów za Złotym Potokiem, kierując się na południe w stronę Żarek, znajdują się ukryte wśród drzew, ruiny zamku Ostrężnik z XIV wieku.

Tuż przy drodze, po lewej stronie jest zlokalizowany bezpłatny parking. Na znajdującej się w jego okolicy tablicy informacyjnej dowiedziałem się wielu ciekawych informacji o historii zamku. Obiekt mógł zostać wybudowany już nawet w 1386 roku. Prawdopodobnie składał się z zamku dolnego i górnego, oddzielonych od siebie głęboką fosą. Mógł zostać zniszczony w 1391 roku przez wojska Władysława Jagiełły, który zwalczał wrogo do Polski nastawionego księcia Władysława Opolczyka. Niestety ze względu na brak jakichkolwiek informacji w kronikach są to tylko przypuszczenia.

Do ruin zamku prowadzi dobrze oznaczony niebieski szlak turystyczny. Już po około 200 metrach dochodzimy do wysokiej, stromej skały. To właśnie na jej szczycie ukryte są ruiny warowni Ostrężnik. Skałę można obejść z lewej lub prawej strony. Polecam tę drugą opcję z łagodniejszym podejście, kierując się oznaczeniami szlaku. W wapiennym wzniesieniu kryje się kilka jaskiń. Na wszystkich (niestety) znajduje się informacja z zakazem wstępu.

Jaskinia w rezerwacie przyrody Ostrężnik
Jaskinia pod ruinami zamku Ostrężnik
Rezerwat przyrody Ostrężnik
Rezerwat przyrody Ostrężnik
Wzgórze zamkowe

Gdy wreszcie udaje nam się wdrapać na wzgórze, zaczynamy poszukiwania pozostałości po zamku. Jego ruiny są bardzo słabo widoczne. Niewiele zachowało się do dnia dzisiejszego. Pozostałości po murach wypatrzyliśmy tylko w kilku miejscach. Mimo wszystko wydaje mi się, że warto było tu wejść. W lesie jest bardzo cicho i spokojnie, nie ma tu tłumów turystów.

Szlak Warowni Jurajskich, Zamek Ostrężnik
Szlak Warowni Jurajskich, Zamek Ostrężnik
Fragmenty murów

Okoliczne skałki i jaskinie były schronieniem dla partyzantów podczas II Wojny Światowej.

Ścieżka spacerowa w kierunku miejscowości Czatachowa

Ruiny zamku Ostrężnik to tylko część wycieczki. Po powrocie na parking, zamiast wracać do domu, polecam spacer położoną w pobliskim lasie (Rezerwacie Ostrężnik) ścieżką pieszo-rowerową. Trasa prowadzi do miejscowości Czatachowa. Zaczyna się około 200 metrów dalej, kierując się na południe.

Jest to bardzo wygodna droga asfaltowa. Idealna np. do nauki jazdy na rowerze czy rolkach dla dzieci. Bardzo fajne miejsce na spacer z wózkiem dziecięcym. Trasa ma długość około 2 km.

Tak naprawdę, to ścieżka może być głównym celem wycieczki, a ruiny zamek tylko dodatkiem dla chętnych.

Informacja praktyczna

MiejsceRuiny zamku Ostrężnik
Jura Krakowsko-Częstochowska
Stopień trudności– Ruiny zamku, wejście nie jest trudne, ale polecam obuwie sportowe. 3 letnie dziecko powinno sobie poradzić z niewielką pomocą 🙂
– Ścieżka spacerowa – idealna na spacer z dzieckiem w wózku, na hulajnodze czy do nauki jazdy na rowerze
Czasokoło 1 godz.
Długość wycieczki2,7 km
Współrzędne50°40’30.1″N 19°24’03.9″E

Mapa, trasa Ostrężnik – Czatachowa

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.