Menu

Zwiedzamy ruiny zamku w Olsztynie koło Częstochowy

Ruiny zamku w Olsztynie znajdują się w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, kilkanaście kilometrów na zachód od Częstochowy. Łatwo tu trafić jadąc drogą DK46. Charakterystyczną wysoką na ponad 30 metrów wapienną wieżę zamku z ceglanym zwieńczeniem doskonale widać z już dużej odległości.

Do ruin prowadzi ciągnąca się od olsztyńskiego rynku ulica nazwana ulicą Zamkową, przy której znajdują się liczne punktami gastronomicznymi oraz sklepy z pamiątkami. Wejście na jego teren jest płatne, na szczęście nie są to duże kwoty. Z tego co się orientuje, na zamek można wejść przez cały rok, niezależnie do pogody czy pory roku.

Spis treści

Zamek w Olsztynie, historia

Zamek w Olsztynie został wzniesiony najprawdopodobniej w drugiej połowie XIII wieku. Był wielokrotnie rozbudowywany przez następne trzy stulecia. Finalnie składała się z zamku dolnego, środkowego i górnego, dwóch przedzamczy, a także potężnych murów. W ruinę popadł w XVII wieku jeszcze przed „potopem szwedzkim”. Aktualnie na zamku trwają prace archeologiczne. W 2020 roku poinformowano o odkryciu systemu jaskiń, być może największych na Jurze. Z tego co się orientuję, na razie nie będą udostępnione zwiedzającym ze względu na realne ryzyko zawalenia.

Zwiedzanie zamku czas zacząć

Po przekroczeniu bramy wejściowej na własne oczy widzimy jak imponujących rozmiarów była to kiedyś warownia. Zwiedzanie ruin olsztyńskiego zamku najlepiej rozpocząć kierując się w prawo po schodach, a następnie ścieżką w kierunku wieży Sołtysiej, tej kwadratowej. Czeka nas krótka wspinaczka na wzgórze zamkowe. Przechodząc przez nieistniejąca już bramę gospodarczą oraz niezbyt wysoki mur, dostajemy się do tzw. podzamcza.

Zamek w Olsztynie koło Częstochowy
Zamek w Olsztynie koło Częstochowy
Charakterystyczna wieża zamku w Olsztynie

Jedną z opcji jest wejście na szczyt wieży Sołtysiej (za dodatkową opłatą). Na jej szczycie znajduje się platforma widokowa. Z samej wieży, jak również spacerując po wzgórzu zamkowym, podziwiamy okoliczne skałki.

Reklamy
Punkt widokowy. Wieża Sołtysia.
Punkt widokowy znajduje się na szczycie wieży Sołtysiej
Wieża Sołtysia, Ruiny zamku w Olsztynie
Widok na wieżę Sołtysią z nieco innej perspektywy

Dalsze zwiedzanie zależy od naszej fantazji. Można iść dalej prosto (w kierunku północnym) gdzie znajdują się m.in. fundamenty kuźni (czyli do tak zwanego zamku właściwego). Kierując się w lewo, dojdziemy do najbardziej efektownego obecnie zamku górnego.

Cylindryczna wieża zamku w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Wycieczka do zamku w Olsztynie
Pozostałość zabudowań z XV i XVI wieku. Zamek w Olsztynie

Zamek górny

Na zamek górny składają się pozostałości po gotyckim domu mieszkalnym, dziedziniec mały oraz cylindryczna wieża z ceglanym zwieńczeniem o wysokości około 35 metrów. Duża część z tych budynków powstała w XV i XVI wieku.

Zdjęcie poniżej przedstawia zamek u jego podnóża. Po lewej stronie widać basztę studzienną, natomiast w centralnej część opisywany przed chwilą gotycki dom mieszkalny.

Zamek w Olsztynie. Szlak Warowni Jurajskich
Zamek Górny, ruiny zamku w Olsztynie
Ruiny zamku w Olsztynie
Cylindryczna wieża
Zabudowania z XV wieku. Olsztyn koło Częstochowy

Olsztyn k/ Częstochowy

Podobno w 2021 roku Olsztyn po prawie 200 latach znowu otrzyma prawa miejskie. Na zdjęciu duża część miejscowośc. Zwróćcie uwagę, że na horyzoncie widać również Częstochowę. Po prawej stronie kominy hutnicze (dzielnica Raków). W lewej części Jasna Góra, a w zasadzie wieża klasztorna.

Olsztyn na tle Częstochowy
Olsztyn koło Częstochowy
Jurajski Olsztyn. Skałki.
Skałki, wzgórze zamkowe. Olsztyn k/ Częstochowy
Olsztyn. Ruiny zamku.

Co zobaczymy ze wzgórza zamkowego w Olsztynie?

  • Patrząc w kierunku południowym widać skałki nazywane Lipówki, a także Górę Biakło tuż za nimi. Dalej znajduje się rezerwat przyrody Sokole Góry.
  • Kierunek zachodni to oczywiście Olsztyn oraz na horyzoncie Częstochowa. Na pierwszym planie dzielnica Błeszno oraz Raków wraz z kominami Huty. W ładną pogodę widać również wieżę Jasnej Góry.
  • Na północ to przede wszystkim Góry Towarne.
  • Po zachodniej stronie od zamku mamy kilka fajnych skałek, między innymi Owczy Grzbiet, Dziewica, Biblioteka czy Szafa. Na większość z nich można się wspinać.

Polecam wycieczki do każdego z wyżej wymienionych miejsc. Przede wszystkim przez Lipówki, Górę Biakło do rezerwatu Sokole Góry. Można w ten sposób spędzić nawet kilka godzin, podziwiając fajne widoki i ciesząc się kontaktem z naturą.

Najbliższa okolica na zdjęciach

Jura Krakowsko-Częstochowska, Lipówki oraz Sokole Góry
Lipówki oraz Góra Biakło na tle Rezerwatu Sokole Góry
Okolice ruin zamku W Olsztynie
Skałki znajdujące się na zachód od zamku. Widać wspinaczy skałkowych.
Jura Krakowsko-Częstochowska. Widok z Góry Zamkowej W Olsztynie
Ścianka wspinaczkowa u podnóża zamku w Olsztynie
Wspinacze skałkowi. Skałka nazywa się Słoneczne Dolne

Informacje praktyczne

MiejsceOlsztyn k/ Częstochowy. Ruiny zamku w Olsztynie. Jura Krakowsko-Częstochowska.
Stopień trudnościWzgórze zamkowe jest dość wysokie, ale myślę że nawet z wózkiem dziecięcym uda się wdrapać na górę
CzasTrudno powiedzieć, obejście ruin zajmie pewnie około godziny. Jednak w okolicy jest bardzo dużo różnych skałek i ścieżek, zdecydowanie można zaplanować cały dzień. Polecam również wycieczki w kierunku Sokolich Gór czy Gór Towarnych (informacje na moim blogu)
Ceny biletówDorośli: 8,00 zł
Młodzież ucząca się (za okazaniem legitymacji): 5.00 zł
Emeryci: 5,00 zł
Dzieci do 7 lat: wstęp wolny
Współrzędne50.749269, 19.273735

Mapa

Uwaga na koniec. Mimo że bywam w okolicznych lasach kilka razy w miesiącu, na zamek zaglądam sporadycznie. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane w 2017, a niektóre nawet w 2015 r. Aktualnie zamek jest odbudowywany, więc w rzeczywistości może wyglądać inaczej niż na fotografiach. Więcej zdjęć w artykule: Zamek Olsztyn, zima na jurze.

Reklamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.