Menu

Skalne Grzyby, pętla w Górach Stołowych

Wyjazd w Góry Stołowe to bardzo dobrym pomysł na spędzenie długiego weekendu lub nawet całego urlopu wakacyjnego. Polska część Gór Stołowych znajduje się w Kotlinie Kłodzkiej (woj. dolnośląskie).

Na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych wytyczono około 100 km różnej trudności szlaków turystycznych. W dzisiejszym wpisie chciałbym zaproponować łatwą i przyjemną wycieczkę przez las w formie pętlę. Trasa w dużej części poprowadzi ścieżką przyrodniczą Skalne Grzyby. Pokonanie tego liczącego 6,5 km odcinka zajęło nam około 2 i pół godziny. Całość jest niemal zupełnie płaska (poniżej pod mapą znajdziesz profil wysokości), dzięki czemu idealnie nadaje się dla małych dzieci czy osób starszych.

Skalne Grzyby, początek wycieczki

Każda wycieczka musi mieć swój początek. My na parking dotarliśmy około godziny 9. Bez problemu znaleźliśmy miejsce postojowe. W odróżnieniu od innych tego typu miejsc w Górach Stołowych parking Batorowo (lub Batorówek) jest całkiem spory.

Bez zbędnej zwłoki ruszyliśmy szeroką ścieżką żółto-niebieskim szlakiem wzdłuż potoku Czerwona Woda. Nazwa strumienia nie wzięła się znikąd. Jak wyczytałem w internecie jego brunatno-czerwony kolor wody jest wynikiem odwadniania doliny, na której położone są torfowiska.

Ścieżka przyrodnicza Skalne Grzyby
Czerwona Woda w Górach Stołowych
Potok Czerwona Woda
Czerwony Woda w Górach Stołowych
Czerwona Woda w Górach Stołowych
Góry Stołowe, żółty szlak Skalne Grzyby

Po pokonaniu około 300 metrów na rozwidleniu szlaków skręcamy w prawo. Od tego momentu prowadzi nas już tylko szlak w kolorze żółtym. Mniej więcej 15-20 minut zajęło nam dotarcie do pierwszego ostańca nazwanego „Żaba”.

Reklamy

Jak podaje wikipedia ostaniec to…

…skałka powstała w wyniku erodowania ławic piaskowca na krawędzi wierzchowiny. Są to formy skalne zbudowane z piaskowców i nieprzepuszczających wody margli i łupków. Przed orogenezą stanowiły dno morza.

Skalne Grzyby, pętla w Górach Stołowych
Pierwsze skałki podczas pętli: Skalne Grzyby w Górach Stołowych: Żaba
Ścieżka przyrodnicza Skalne Grzyby
Skalne Grzyby, pętla w Górach Stołowych
Ścieżka przyrodnicza Skalne Grzyby

Ścieżka przyrodnicza Skalne Grzyby

Kilka minut przed godziną 10 docieramy do miejsca, w którym zaczyna się ścieżka przyrodnicza Skalne Grzyby. Poruszamy się dalej szlakiem żółto-czerwonym w kierunku Karłowa.

Od tego momentu właściwie wszystkie formacje skalne, które mijamy, zostały nazwane i opisane.

W kolejności będą to:

  1. Skalny Mur
  2. Parowóz
  3. Żółw
  4. Niecki – garby
  5. Piętrowy Grzyb i Zamek
  6. Głowa Lamy
  7. Grzyby – bliźniaki

Ścieżka przyrodnicza ma długość około 2,5 km. Jej przejście zajęło nam mniej niż 1 godzinę. Przy każdej z formacji skalnych znajduje się tablica informacyjna z ciekawostkami dotyczącymi geologi.

Skalne Grzyby, galeria zdjęć

Wycieczka z dziećmi w Góry Stołowe
Skalne Grzyby, skałki w Górach Stołowych
Ścieżka przyrodnicza Skalne Grzyby
Żółw, Park Narodowy Gór Stołowych
Żółw
Piętrowy Grzyb i Zamek, skałki w Górach Stołowych
Piętrowy Grzyb i Zamek

Garść informacji dotyczących przedstawionych na powyższym zdjęciu skałek

Jak zauważyliście oba piaskowce, mimo że znajdują się blisko siebie, są całkowicie różne. Ten po prawej stronie (Piętrowy Grzyb) to kilkumetrowa wysoka baszta o węższej podstawie i szerszej części środkowej. Skałka znajdująca się po lewej stronie (Zamek) jest kanciastą bryłą przeciętą kilkoma pionowymi pęknięciami.

Skałka Zamek, Skalne Grzyby

Ostatnie dwa kilometry pętli w Górach Stołowych stanowią drogę powrotną. Tak samo jak dotychczas poruszamy się szeroką, wygodną ścieżka w większość schowaną w lesie.

Skalne Grzyby, pętla w Górach Stołowych
Góry Stołowe

Szukasz inspiracje na wycieczkę w Górach Stołowych? Zapraszam do jednego z moich poprzednich wpisów pt: Błędne Skały, labirynt skalny w Górach Stołowych

Mapa

Reklamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.