Góry Stołowe jest to pasmo górskie w Sudetach Środkowych. W Polsce, a konkretnie w Kotlinie Kłodzkiej, znajduje się ich wschodnia część. W dzisiejszym wpisie chciałbym przedstawić moje Top 3 Gór Stołowych, czyli wszystko to, co moim zdaniem koniecznie musisz zobaczyć, będąc w tej pięknej okolicy.
Zadbane i czytelnie opisane szlaki turystyczne o łącznej długości około 100 km prowadzą przez wszystkie atrakcje turystyczne Parku Narodowego Gór Stołowych. Turyści mogą zachwycać się przeróżnymi formacjami skalnymi takimi jak Błędne Skały czy Skalne Grzyby. Do popularnych atrakcji należy również znajdujący się po polskiej stronie najwyższy szczyt Gór Stołowych, czyli Szczeliniec Wielki (922 m) z wyjątkowym skalnym labiryntem.
Nocleg w Górach Stołowych, Polanica-Zdrój
Zanim przejdę do meritum, napiszę kilka słów dotyczących noclegów. W okolicach Gór Stołowych położonych jest kilka miejscowości z całkiem bogatą ofertą noclegową. Są to między innymi: Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Radków czy Polanica-Zdrój. Ja ze swojej strony polecam to ostatnie z wymienionych miast.
Polanica-Zdrój jest to miejscowość uzdrowiskowa z przepięknym parkiem zdrojowym z początku XX wieku. W sumie w samym centrum miejscowości znajduje się jeszcze Park Szachowy oraz Park Leśny. Parki są pełne starych drzew i egzotycznych krzewów: różnokolorowych azalii, rododendronów i magnolii. Znajduje się tu również fontanny oraz inne obiekty tzw. małej architektury.
Podobnie jak w innych miejscowościach uzdrowiskowych, również w Polanicy-Zdroju znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych.
Przez miasto przepływa Bystrzyca Dusznicka. Wzdłuż rzeki ciągnie się deptak z licznymi lokalami gastronomicznymi oraz sklepami z pamiątkami.
Warto dodać, że w Polanicy-Zdrój ma początek kilka szlaków turystycznych, m.in.: czerwony do Schroniska pod Muflonem czy niebieski przez Skalne Grzyby i Wambierzyce do parkingu Radkowskie Skały.
Propozycja nr 1: Skalne Grzyby
Na terenie Gór Stołowych znajduje się duża liczba osobliwych formacji skalnych. Jednym z ciekawszych miejsc, do których koniecznie musisz się wybrać, jest skupisko takich skałek nazwane Skalne Grzyby. Specjalnie dla turystów poprowadzono ścieżkę przyrodniczą o długości około 2,5 km. Mijane po drodze skałki mają różne kształty i wymiary. Wśród nich są maczugi, baszty, bramy oraz oczywiście grzyby.
Większość ma swoje nazwy tj: „Parowóz”, „Zółw” czy „Głowa Lamy”.
Na moim blogu możesz znaleźć wpis szczegółowo opisujący wycieczkę wśród Skalnych Grzybów.
2. Szczeliniec Wielki
Najwyższych szczytem w Górach Stołowych jest mierzący 922 m n.p.m. Szczeliniec Wielki. Na jego szczycie znajduje się schronisko PTTK, a tuż za nim rezerwat z różnorodnymi formacjami skalnymi oraz labiryntem z głębokimi wąwozami i korytarze. W okresie turystycznym wstęp na teren rezerwatu jest z płatny. Tuż przed wejściem do schroniska znajduje się punkt widokowy z przepiękną panoramą na czeską część Gór Stołowych.
Oczywiście na Szczeliniec Wielki prowadzi kilka szlaków turystyczny. My weszliśmy niebieskim, a następnie zielonym szlakiem od strony Radkowa, żeby wrócić żółtym szlakiem przez Schronisko Pasterka, pokonując w sumie niecałe 9 km. Trasa, która przeszliśmy, była bardzo przyjemna, jednak miała jedną wadę. Na szczyt (oraz do schroniska) weszliśmy około południa, czyli w momencie gdy liczba chętnych, żeby wejścia do skalanego labiryntu była już bardzo duża. Nie lubiąc tłumów, ruszyliśmy w drogę powrotną, niestety omijając tę wyjątkową atrakcję.
3. Labirynt Błędne Skały
Spacerując pośród Skalnych Grzybów mamy do czynienia z pojedynczymi formacjami skalnymi oddalonymi od siebie o kilkanaście czy kilkadziesiąt metrów. Zupełnie inaczej wyglądają Błędne Skały. W zasadzie jest to jeden wielki labirynt, tak zwane skalne miasto. Większa część trasy prowadzi po drewnianych kładach, niezbędnych ze względu na podmokły, błotnisty teren. W niektórych miejscach pomiędzy skałami jest tak mało miejsce, że dorosła osoba musi przeciskać się, idąc bokiem. Duży plecak z pewnością będzie utrudnieniem.
Moim zdaniem w labiryncie jest zbyt ciasno dla dziecka w wózku, czy nawet w nosidle. Czas przejścia labiryntu Błędne Skały wynosie około 40 minut.
Wejście na teren labiryntu jest płatne. Jeżeli wybierasz się w to miejsce w okresie wakacji, zdecydowanie polecam wybranie wczesnych godzin porannych. Więcej informacji na blogu w artykule: Błędne Skały, labirynt skalny w Górach Stołowych.
Podsumowanie
Góry Stołowe są na tyle ciekawe, że z całą pewnością znajdzie tu dużą liczbę szlaków turystycznych oraz miejsc wartych zobaczenia. Ja opisałem tylko 3 najważniejsze z nich. Co jeszcze można zobaczyć w okolicach Gór Stołowych? Między innymi: Kaplicę Czaszek w Kudowie-Zdroju, Radkowskie Skały, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach- Zdroju oraz Zamek Leśna Skała w Szczytnej.