Sprawdź moje propozycje wycieczek, ciekawe miejsca oraz atrakcje turystyczne dla rodzin z dziećmi

Wisła. Pętla Cieńkowska, szlak spacerowy

Pętla Cieńkowska w Wiśle, szlak dla całej rodziny

Pętla Cieńkowska jest to przygotowany specjalnie dla rodzin z dziećmi szlak spacerowy w miejscowości Wisła Malinka. Jego największą zaletą jest stosunkowo mały stopień trudności. Drogę do góry, a później na dół pokonujemy kolejkami linowymi, natomiast „górski” odcinek pomiędzy stacjami kolejek nie jest zbytnio wymagający.

Jak nazwa wskazuje mamy do czynienia z pętla, czyli początek i koniec trasy znajdują się w tym samym punkcie. Jako miejsce startu wybraliśmy bezpłatny parking pod skoczną narciarską im. Adama Małysza.

Skocznia narciarska im. Adama Małysza, Wisła

Skocznia im. Adama Małysza w Wiśle

Kupiliśmy bilety i pognaliśmy do kolejki linowej, która zawiozła nas do góry na skocznie. Jedząc lody, podziwiamy krajobraz Wisły. Chętni mogą wejść na taras widokowy znajdujący się na szczycie wieży. Widać stąd rozbieg i zeskok skoczni.

Skocznia narciarska im. Adama Małysza, Wisła
Skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle Malince

Spacer grzbietem Cieńkowa

Idąc za strzałkami, opuszczamy teren obiektu sportowy i rozpoczynamy spacer grzbietem Cieńkowa w kierunku stacji Kolei Linowej Cieńków. Przez cały czas będziemy poruszać się żółtym szlakiem turystycznym. Na ogół droga jest łatwa i szeroka, jednak miejscami zdarzają się kilkumetrowe podejścia. Trasa ma długość około 1500 metrów.

Pętla Cieńkowska, Szlak spacerowy w Wiśle :: palcempomapie.eu

Przejście całego „górskiego” odcinka zajęło nam mniej więcej godzinę. Robiliśmy dużo postojów i zdjęć. Po drodze znajduje się kilka punktów widokowych. Są też miejsca przygotowane do odpoczynku z ławkami i stołami.

Reklamy
Szlak spacerowy Pętla Cieńkowska, Wisła Malina
Szlak spacerowy Pętla Cieńkowska, Wisła Malina
Grzbiet Cieńkowa, Wisła

Właściwie trasa prowadziła cały czas lekko pod górę. Po przebyciu większej części drogi docieramy na szczyt Cieńków Niżni 720 m n.p.m. Łatwo go przegapić, bo raczej nie jest w żaden sposób oznaczony (przynajmniej ja tego nie zauważyłem). Ostatnie 200 metrów do górnej stacji kolejki linowej Cieńków prowadzi lekko w dół.

Pętla Cieńkowska, szlak spacerowy w Wiśle :: palcempomapie.eu
Panorama, Wisła Malinka
Panorama Wisły, dolina Malinki :: palcempomapie.eu

Po dotarciu na miejsce można zjechać od razu na dół, ale lepszym rozwiązaniem jest przejście kolejnych 150 metrów, żeby dotrzeć do punktu widokowego pod „magiczne drzewo”. Po drodze znajdują się również dwie restauracje.

Kolejka linowa, którą zjechaliśmy do Wisły, ma długość 1000 metrów i w odróżnieniu od tej na skoczni ma krzesełka czteroosobowe. Widoki jak zwykle były super.

Widok z krzesełka kolei linowej Cieńków :: palcempomapie.eu
Widok z krzesełka kolei linowej Cieńków :: palcempomapie.eu

Spacer wzdłuż Malinki

Bez problemu znaleźliśmy dobrą drogę dzięki czytelnemu oznakowaniu. Ostatnia część Pętli Cieńkowskiej prowadzi szeroką ścieżką wzdłuż potoku Malinka. Powrót do parkingu pod skocznie to czysta przyjemność.

Szlak spacerowy Pętla Cieńkowska, Wisła Malina
Kierunek „do skoczni im. A. Małysza”
Szlak spacerowy Pętla Cieńkowska, Wisła Malina
Dopływ Wisły, potok Malinka :: palcempomapie.eu

Oczywiście Pętlę Cieńkowską można pokonać również w odwrotną stronę. Czyli przejść ścieżką wzdłuż potoku Malinka spod skoczni narciarskiej do stacji kolejki linowej Cieńków. Po czym wjechać na górę i wrócić grzbietem Cieńkowa do skoczni narciarskiej.

Informacje praktyczne

MiejscaSkocznia im. A. Małysza w Wiśle
Kolej linowa Cieńków
Stopień trudnościŁatwy, niewymagający szlak górski
Czas przejściaok. 2 godziny
Długość trasyok 3 km
Ceny biletów 2020 r.Normalny: 22 zł
Ulgowy: 18 zł
Współrzędne49°37’46.9″N 18°54’53.0″E

Podsumowanie

Dla nas była to ostatnia wycieczka podczas tegorocznych wakacji w Wiśle (na blogu również opis szlaku na Soszów). Nie chcieliśmy za bardzo zmęczyć dzieciaków pokonywaniem bardziej wymagający lub dłuższych szlaków, ponieważ czekała nas długa podróż powrotna. Myślę, że byłą to bardzo fajna trasa, którą z czystym sercem mogę polecić wszystkim rodzicom z dzieciakami.

Reklamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Komentarz do “Wisła. Pętla Cieńkowska, szlak spacerowy”