Sprawdź moje propozycje wycieczek, ciekawe miejsca oraz atrakcje turystyczne dla rodzin z dziećmi

Wizyta w muzeum regionalnym w Złotym Potoku

Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku

Złoty Potok to idealne miejsce na jednodniowy lub weekendowy wypad za miasto. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Do dyspozycji turystów udostępniono kilka szlaków turystycznych poprowadzonych wśród lasów i jurajskich skałek (np. opisana wcześniej na blogu pętla w rezerwacie przyrody Parkowe). W okolicy są również przepiękne stawy (np. staw Zielony, staw Amerykan) czy źródełka.

Oprócz niewątpliwych walorów przyrodniczych na terenie Złotego Potoku zlokalizowane są również zabytki historii. Jednym z nich jest, pochodzący z XIX wieku, pałac Raczyńskich. Tuż obok znajduje się nieco starszy Dworek Krasińskiego. Właśnie do dworku, a właściwie znajdującego się w jego wnętrzach muzeum chciał Was dzisiejszym wpisem zaprosić.

Muzeum w Złotym Potoku. Dworek Krasińskiego
W tym domu w roku 1857 żył i tworzył Zygmunt Krasiński

Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku

Jak już wspomniałem, muzeum znajduje się w starym dworku, w którym w 1857 roku mieszkał wielki poeta polskiego romantyzmu Zygmunt Krasiński. Ten murowany, parterowy budynek został wzniesiony około 1829 r. na planie czworoboku. Jak przeczytałem w przewodniku, posiada dziewięcioosiową elewację frontową z krótkim skrzydłem od zachodu. W latach 60 XIX wieku dobudowano do niego drewnianą werandę na kamiennej podmurówce.

Niewątpliwą ozdobą dworku jest jego ganek z dwoma parami kolumn skrywający główne wejście do budynku.

Kasa biletowa zlokalizowana jest w pierwsze z pomieszczeń dworka (tzw. sieni). Bilet normalny kosztuje 6 zł, za ulgowy trzeba zapłacić 4 zł. W kasie muzeum można nabyć również drobne pamiątki (pocztówki, magnesy) oraz mapy turystyczne i przewodniki dotyczące jury krakowsko-częstochowską. W pomieszczenie oprócz kasy biletowej znajdują się również zdjęcia z polowań, trofea myśliwskie, bogato rzeźbiona ława z ciemnego drewna oraz schody na poddasze.

Reklamy

Muzeum zostało podzielone na dwie części. W pierwszej znajdziemy wystawę stałą z pamiątkami po rodzinie Krasińskich. Druga część to wystawy czasowe, aktualnie (wiosna 2022 r.) jest to wystawa pt.: Wrześniowym szlakiem 7 Dywizji Piechoty. Bitwa pod Janowem 1939.

Dworek Krasińskiego w Złotym Potoku
Dworek Krasińskiego w Złotym Potoku
Złoty Potok, wycieczka na jurę
Eksponat w muzeum w Złotym Potoku
Trofeum łowieckie- dzik.

Wystawa stała muzeum im. Zygmunta Krasińskiego

W pomieszczeniach muzeum znajdujących się we wschodniej części budynku (po prawej stronie od wejścia) znajduje się wystawa stała. W pierwszej sali oglądamy zabytkowe meble (m.in. widoczne poniżej zydle tzw. sgabello z XIX wieku) jak również dwie serwantki (wypełnione bibelotami Krasińskich) i stolik intarsjowany.

Ściany zdobią liczne obrazy i portrety. Na jednym z nich został uwieczniony ojciec Zygmunta, czyli Wincentego Krasińskiego w stroju kawalera zakonu maltańskiego. Jest również portret dziecięcy Zygmunta Krasińskiego oraz kilka obrazów o charakterze religijnym.

Zydle sgabello, Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego
Zydle tzw. sgabello, XIX w
Wewnątrz dworku w Złotym Potoku

W rogu pomieszczenia znajduje się ciekawy piec kaflowy (tzw. piec herbowy). Pochodzi z XIX wieku. Jego kafle zdobi kilkadziesiąt średniowiecznych herbów rycerskich. Na jednym z nich w dolnym rzędzie widać krzyż równoramienny, tzw. sfastyka.

Piec herbowy z XIX wieku, na jednym z kafli znajduje się krzyż równoramienny
Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku

Kolejne pomieszczenie to kontynuacja wystawy stałej. W pokoju znajdują się meble tapicerowane w stylu Ludwika XVI oraz marmurowe popiersia Zygmunta Krasińskiego, oraz jego żony Elżbiety. Na ścianach wisi kilka obrazów: jeden z nich przedstawia Elżbietę, na innym znajdują się dzieci Krasińskich (Elżbieta, Maria, Zygmunt i Władysław).

Z najmłodszą z córek wiąże się smutna historia. Elżbieta zmarła, mając tylko czterech lat, 12 września 1857 r. podczas pobytu całej rodziny w Złotym Potoku. Została pochowana w miejscowym kościele. Dziesięć dni później Zygmunt Krasiński opuścił kraj i już nigdy do niego nie wrócił.

Pod jedną ze ścian ustawiono pianino marki Érard. Jest to o tyle ciekawy instrument, że prawdopodobnie w jego wyborze uczestniczył sam Fryderyk Chopin. Chopin z Krasińskim poznali się w dzieciństwie.

Muzeum w Złotym Potoku
Pianino marki Érard, muzeum w Złotym Potoku

Wrześniowym szlakiem 7 Dywizji Piechoty. Bitwa pod Janowem 1939

Pozostałe pomieszczenia muzeum w Złotym Potoku zajmuje wystawa pt: Wrześniowym szlakiem 7 Dywizji Piechoty. Bitwa pod Janowem 1939. Na ekspozycji prezentowane jest umundurowanie, wyposażenie oraz uzbrojenie żołnierzy z początku II Wojny Światowej. Większa część wystawy dotyczy historii stacjonującej w Częstochowie 7 Dywizją Piechoty oraz jej poszczególnych pułków. Na zaprezentowanych zdjęciach bez trudu można rozpoznać zabudowania Częstochowy. Widać np. pl. Biegańskiego czy klasztor na Jasne Górze.

Muzeum Złoty Potok, wystawa czasowa
Uzbrojenie z czasów II Wojny Światowej
Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku
Wrześniowym szlakiem 7 Dywizji Piechoty. Bitwa pod Janowem 1939
Muzeum. Wrześniowym szlakiem 7 Dywizji Piechoty. Bitwa pod Janowem 1939
Fotografie dotyczące 7 Dywizji Piechoty

W jednym z pomieszczeń przedstawiono historię zaginionego sztandaru 7 Pułku Artylerii Lekkiej. Inspiracją tej części wystaw było odnalezienie w maju 2020 r. siedmiu srebrnych gwoździ właśnie z tego sztandaru. Gwoździe są prezentowane w muzeum, ale niestety nie mam ich na żadnej fotografii.

Podsumowanie

Moim zdaniem będąc w okolicy, warto poświecić chwilę czasu na zapoznanie się z prezentowanymi w dworku Krasińskiego wystawami.

Informacje praktyczne

MiejsceMuzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku
Godziny otwarcia10.00 – 18.00
Cennikbilet normalny: 6 zł
bilet ulgory: 4 zł
dzieci do lat 6: 0 zł
Strona www muzeumhttps://muzeum.zlotopotockie.pl/
Współrzędne50.7140892, 19.4373918,17

Mapa

Reklamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.