Sprawdź jakie wycieczki, ciekawe miejsca oraz atrakcje turystyczne proponuje dla rodzin z dziećmi.

Spacer przez rezerwat Sokole Góry na Górę Biakło

Sokole Góry, rezerwat przyrody

Rezerwat przyrody Sokole Góry jest idealnym miejscem na krótkie spacery. Zarówno te na popołudniowe, jak również dopołudniowe. Polecam to miejsce szczególnie rodzicom z dzieciakami niezależnie od ich wieku. Można tu znaleźć szerokie, zupełnie płaskie odcinki dla rodziców z wózkami, oraz nieco bardziej wymagające podejścia wokół licznych skałek czy ostańców.

Informacje praktyczne

Długośćok. 3 km
Czasok. 1 godzina
Stopień trudnościbardzo łatwa
MiejsceRezerwat Sokole Góry

Artykuł poświęcony Górze Biakło z wejściem bezpośrednio z Olsztyna opublikowałem kilka miesięcy temu (odnośnik). Dzisiaj chciałbym pokazać, jak zdobyć Biakło (inaczej zwany Małym Giewontem) spacerując przez rezerwat Sokole Góry.

Rezerwat Sokole Góry

Zaczynamy tradycyjnie na jednym z dwóch ogólnodostępnych parkingów zlokalizowanych przy szosie Olszyn-Biskupice.

Rezerwat przyrody Sokole Góry
Parking przy rezerwacie Sokole Góry (szosa Olsztyn-Biskupice)

Cel wycieczki: Góra Biakło

Dróg do celu jest co najmniej kilka. Możemy poszukać żółtego szlaku i wybrać kierunek wschodni (północno-wschodni). Znak będzie wskazywał Częstochowę. Alternatywnie może być też szeroka droga biegnąca na wschód (na niektórych mapach opisaną jako p.poż.). My poszliśmy bardziej kameralną wąską ścieżką bliżej lasu.

Rezerwat przyrody Sokole Góry

Zapomniałem dodać, że opisywana wycieczka odbyła się w połowie stycznia 2020 r. Na zdjęciach zobaczcie, jak wygląda las w północnej części jury krakowsko-częstochowskiej w samym środku zimy 🙂

Wracając do spaceru – w odległości mniej więcej jednego kilometra od parkingu docieramy do skrzyżowania, na którym łączy się szlaki żółty z zielonym i czarnym. Tutaj sprawa jest prosta, w dalszą drogę ruszamy szlakiem żółto-zielono-czarnym aż do kolejnego punktu orientacyjnego.

Reklamy

W tym miejscu trzeba uważać. Zostawiamy trasę w kolorze żółtym (która skręca w lewo) i wchodzimy głębiej do lasu, kierując się znakami zielono-czarnymi.

Lasy na wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej
Zielono-czarny szlak turystyczny

Miejscami jest nieco ciekawiej 🙂 ale nie ma strachu, nawet dwuletnie dziecko sobie bez problemu poradzi.

W lesie jury krakowsko-częstochowskiej

Po kilku minutach wychodząc z lasu, naszym oczom ukazuje się cel podróży, czyli Góra Biakło z charakterystycznym metalowym krzyżem na szczycie. Zachęcam do jej zdobycia.

Góra Biakło. Jura Krakowsko-Częstochowska
Góra Biakło od Sokolich Gór

Wrócić można tą samą. My postanowiliśmy jeszcze chwilę „połazić” po lesie, dzięki czemu udało się uwiecznić wspomniany szczyt z nieco innej perspektywy.

Jeden ze szczytów na jurze krakowsko częstochowskiej. Góra Biakło.

Mapa: Sokole Góry – Biakło

Reklamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.