We wsi Podzamcze znajdują się malownicze ruiny, jednego z największych średniowiecznych zamków, jakim jest Zamek Ogrodzieniec. Twierdza została wybudowana na przełomie XIV i XV wieku w stylu gotyckim. Leży na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, czyli Górze Janowskiego (515,5 m n.p.m.).
Historia zamku
Podobnie jak inne zamki znajdujące się na Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej należał do systemu obronnego strzegącego granic Królestwa Polskiego nazwanego Orle Gniazda. Jest również częścią Szlaku Warowni Jurajskich.
Zamek został doskonale wkomponowany w wysokie wapienne skały, jego obwód zamyka kamienny mur. Przez stulecia Zamek Ogrodzieniec wielokrotnie zmieniał właściciela, był również rozbudowywany. W XVI wieku za sprawą Seweryna Bonera miała miejsce duża przebudowa i rozbudowany o nowe skrzydło w stylu renesansowym. Wzniesiono również Basztę Kredencerską oraz Basztę Bramną z mostem zwodzonym i fosą.
Niestety w 1655 r. został częściowo spalony przez wojska szwedzkie. Następnie po częściowej odbudowie ponownie ucierpiał w 1702 r. wskutek pożaru wznieconego przez wojska szwedzkie Karola XII. Ostatni mieszkańcy upuścili zrujnowaną warownię około 1810 r. Dziś pełni funkcję tzw. trwałej ruiny, która została udostępniona dla zwiedzających w drugiej połowie XX wieku.
Czy warto zobaczyć Zamek Ogrodzieniec?
Jak już wspomniałem, Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu jest jedną z największych warowni na Jurze. Zdecydowanie polecam przyjechać tu na cały dzień. Oprócz wizyty na zamku czy spaceru wokół jego murów w okolicy są jeszcze inne atrakcje turystyczne dla najmłodszych, m.in. park miniatur, tor saneczkowy oraz park linowy. Miłośnicy wspinaczki mogą spóbować swoich sił na jednej z wielu skałek znajdujących się wokół murów warowni.
Galeria zdjęć Zamku Ogrodzieniec













Komentarz do “Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu”
Niesamowita budowla. W ogóle cała okolica warta odwiedzenia, tak więc już nie mogę się doczekać kolejnego spotkania z Jurą 😉