Przejeżdżając przez Siewierz, postanowiłem zjechać z trasy, żeby przyjrzeć się znajdującym się tam ruinom zamku. Moim zdaniem było warto, mimo późnej pory oraz bardzo niskiej temperatury (w końcu był środek zimy).
Historia Zamku biskupów krakowskich w Siewierzu
Zamek w Siewierzu, według informacji, do których dotarłem, pochodzi z pierwszej połowy XIV wieku. Chociaż jego początki mogą sięgać nawet 1276 roku, czyli daty lokacji miasta Siewierz.
Pierwszą wzniesiona budowlą była cylindryczna wieża powstała prawdopodobnie za panowania księcia opolskiego Władysława lub jego syna Kazimierza II. W kolejnych lata wzniesiono mury obronne oraz jeden lub dwa domy zamkowe. W XIV i na początku XV wieku zamek znajdował się w posiadaniu książąt cieszyńskich.
Ważną datą w historii twierdzy z Siewierza był rok 1443, kiedy to właścicielem zamku stał się biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki. Od tego czasu, z krótkimi przerwami, zamek był siedzibą biskupów krakowskich, jako świeckich książąt Siewierskich i ich dworu. Także siedzibą urządów: starosty, kanclerza i sędziów. Pełnił również formę schronienia dla szlachty i mieszczan siewierskich posiadając stałą załogę wojskową.
W XVII i XVIII wieku forteca była wykorzystywana militarnie, m.in. w okresie „Potopu” szwedzkiego. Na mocy postanowień Sejmu Wielkiego Księstwo Siewierskie zostało w 1790 r. włączone do Rzeczpospolitej. W związku z tym przestał pełnić rolę stolicy samodzielnego księstwa i został opuszczony.
Obecnie zamek w Siewierzu jest odrestaurowany i udostępniony zwiedzającym. Niestety ja miałem okazję przyjrzeć się tej budowli o bardzo później porze – już po zamknięciu obiektu dla turystów. Nie udało mi się wejść do środka. Zrobiłem kilka zdjęć, obchodząc tę zabytkową budowlę dookoła.
Zapraszam do fotorelacji:







