To było bardzo przyjemne, sobotnie przedpołudnie. Wybraliśmy się na spacer w dobrze znane nam tereny, a mianowicie do Rezerwatu Przyrody „Parkowe” zlokalizowanym niedaleko Złotego Potoku na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Pogoda dopisała, więc minęliśmy opisywany już na blogu staw Amerykan. Wokół stawu jest zawsze największa ilość turystów. Szukaliśmy spokoju, więc zaparkowaliśmy kawałek dalej, tuż obok starego młyna wodnego Kołaczew.
Zaplanowaliśmy mniej więcej dwugodzinną wycieczkę dwoma szlakami turystycznymi. Najpierw czerwonym szlakiem na południe w kierunku źródeł Zygmunta i Elżbiety, po czym zielonym szlakiem z powrotem na parking. Chodziło o to, żeby nieco zmęczyć dzieciaki, pokazując im atrakcje przyrodnicze jury, a jednocześnie spokojnie i bez stresu wrócić do domu na obiad. Jeżeli masz więcej czasu, polecam wydłużyć nieco spacer tak, żeby dotrzeć do wspomnianych źródeł, Diabelskiego Mostu czy nawet ruin zamku Ostrężnik (również opisanych na blogu).
Spis treści
- Młyn Kołaczew
- Źródło Spełnionych Marzeń
- Staw Zielony na rzece Wiercica w Złotym Potoku
- Szlak Orlich Gniazd
- Zawilec gajowy oraz przylaszczka pospolita
- Droga powrotna zielonym szlakiem
- Obelisk mjr. Jana Wrzoska
- Informacje praktyczne
- Mapa
Młyn Kołaczew, Złoty Potok
Widoczny na zdjęciach drewniany młyn wodny Kołaczew pochodzi z początku XIX w. Początkowo był zasilany wodami rzeki Wiercicy. Po wojnie koło wodne zostało zdemontowane. Młyn przerobiono na zasilanie elektryczna. Dzisiaj wygląda na zupełnie opuszczony.
Młyn Kołaczew jest jednym z elementów „Szlaku Architektury Drewnianej” województwa śląskiego.
Źródło Spełnionych Marzeń
Kilkanaście metrów za młynem znajduje się źródełko krasowe nazwane Źródło Spełnionych Marzeń. Wyczytałem, że żyją w nim drobne bezkręgowce takie jak wypławki czy kiełże. Temperatura wody wynosi około 8℃. Zasila wydo rzeki Wiercica, która płynie przez Złoty Potok.
Czerwony szlak, którym chwile później będziemy się poruszać, znajduje się tuż powyżej źródła. Idąc w lewo, doszlibyśmy w okolice stawu Amerykan i dalej do centrum miejscowości Złoty Potok. My kierujemy się w prawą stronę (na południe). Ścieżka prowadzi wzdłuż brzegów stawu nazwanego Zielony.
Staw Zielony na rzece Wiercica w Złotym Potoku
Strome brzegi tworzą malowniczy widok. Poniżej kilka zdjęć:
Szlak Orlich Gniazd
Dalsza droga prowadzi w głąb Rezerwatu Przyrody „Parkowe”. Czerwony szlak, którym się poruszamy, nazwany jest Szlakiem Orlich Gniazd. Nie mamy żadnego problemu z orientacją w terenie. Szlak turystyczny jest bardzo dobrze oznaczony.
Trasa jest zróżnicowana. Na początku idziemy właściwie „po płaskim”, ale wraz z kolejnymi metrami zwiększa się również nachylenie. W końcu szlak prowadzi stosunkowo stromym podejściem na szczyt wzgórza zwanego Osiedle Wały. Jest to pozostałość warownego grodu powstałego prawdopodobnie w VIII lub IX wieku. Więcej na temat Grodziska Wały można przeczytać tutaj.
Zawilec gajowy oraz przylaszczka pospolita
Wiosna to czas kiedy wszystko wokół kwitnie. Nie inaczej jest na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Właściwie przez całą drogę w lesie mogliśmy podziwiać duże skupiska kwiatów, konkretnie były to: zawilec gajowego (z białymi płatkami) oraz przylaszczka pospolita (z kwiatami w odcieniu niebiesko-filetowym).
Droga powrotna zielonym szlakiem
Przeszliśmy w sumie nieco ponad kilometr i dotarliśmy do miejsca, w którym szlak czerwony łączy się z zielonym. Droga powrotna oznaczone jest na zielono. Należy kierować się na północ (w lewo), kierunek Złoty Potok / Janów.
Oczywiście jeżeli masz czas, polecam spacer nieco dalej na południe np. do skałek nazwanych Diabelskimi Mostami. Po drodze można zahaczyć również o źródła rzeki Wiercicy nazywane źródłami Zygmunta oraz Elżbiety.
Droga powrotna wygląda w zasadzie podobnie. Szlak jest trochę mnie uczęszczany przez turystów. Ciekawym miejscem jest widoczny na poniższych zdjęciach wąwóz. Wydaje mi się, że zarówno zejście jak i późniejsze wejście na przeciwległy stok są najbardziej wymagającym odcinkami całej wycieczki.
Urozmaiceniem podczas leśnego spaceru są z pewnością formacje skalne. Przeważnie w formie niewysokich ostańców. Oczywiście są również znacznie większe wyjątki. Przykład na zdjęciu poniżej:
Obelisk mjr. Jana Wrzoska
Kończąc wycieczkę, odwiedzamy obelisk mjr. Jana Wrzoska, żołnierza Wojska Polskiego, który poległ 3 września 1939 r. Pomnik znajduje się na skale nad źródłem Spełnionych Marzeń.
Ostatnie metry dzisiejszej wycieczki to kilkunastometrowe strome zejście. Przechodzimy jeszcze obok Jaskini Niedźwiedziej, po czym wracamy na parking do samochodu.
Informacje praktyczne
Miejsce | Rezerwat Parkowe, Jura Krakowsko-Częstochowska |
Stopień trudności | Łatwa wycieczka, dla każdego. Polecam dobre buty. |
Czas | ok 2 godziny |
Współrzędne | 50.6985467, 19.4229696 |